Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Hakkari’de kuzular şenliğe hazırlandı

Hakkari’nin Otluca köyünde yaşayan küçükbaş hayvan sahipleri, kuzularını deredeki suda türküler eşliğinde şampuanla yıkayıp, kuzu kırpma şenliğine hazırladı.

Hakkari kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Otluca Köyü Uyanık Mahallesi sakinleri, mahallenin alt kısımlarında bulunan ve Karadağ bölgesinden gelen su kaynağının üzerinde bulunan derenin önünü taşlarla kapatılarak havuza çevirdi.

Sonra da kuzuları burada şarkılar eşliğinde, şampuanla büyük bir özenle yıkayıp kuzu kırpma şenliği için hazırladı.
Dedelerinden kalma geleneği sürdürdüklerini belirten Hamdi Ertunç, kuzularının daha temiz olmaları için şampuanla kullandıklarını söyledi.

Ertunç; “Bizde dedelerimizden kalma kuzu kırpma bayramı var. Biz kuzularımızı her yıl bu vakitlerde köyde akan derede şampuanla büyük bir özenle yıkıyoruz. Kuzularımızı yıkadıktan sonra kuzu kırpma şenliğinde kırpıyoruz.
Bugün 700 koyunumuzu köylülerin yardımı ile imece usulu ve yünleri daha yumuşak olsun diye şampuanla yıkadık.” dedi. (CNNTürk)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar