Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Halep Keçisi İhracatı”nda sevindiren gelişmeler…

Kayseri Tomarza ilçesindeki Korkmazbey Hayvancılık İşletmeleri; Katar, Kıbrıs, Lübnan ve Kuveyt gibi ülkelere son iki yıl içerisinde 1045 adet kasaplık ve 903 adet damızlık olmak üzere toplam 1948 adet Halep süt keçisi ihraç etti. İhraç edilen süt keçilerinin büyük kısmı Halep Keçisi hayvanlardan özel olarak seçilirken bir kısmı da diğer üreticilerimizden temin edilen yerli hayvanlardan oluşmaktadır.

Korkmazbey 2021 -2023 yılılları için 2 milyon dolarlık bir ihraç planlamaktadır. Halep Keçisi üreticiliği bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Korkmazbey Hayvancılık işletmeleri yöneticisi Adem Korkmaz ‘’İhracatın başlaması ile yükselen süt keçisi fiyatları tüm dikkatları üzerine çekti ve ilgiyi de arttırdı. Bu sayede yerli süt keçilerine olan talep canlandı ve genişledi.Keçi üreticileri kolayca müşteri bulmaya başladı. İhracatla birlikte Halep Keçisi yetiştiriciliğini daha bilinçli ve sağlıklı yapmak için gayret gösteren üreticiler görmeye başladık ‘’dedi.

Adem Korkmaz, Halep Keçisi üretmek isteyenlere şunlarıda söyledi:
“Halep Süt Keçisi,dışbükey bir burun yapısı ve kısa üst dudak yapısı olmalıdır. Bu iki özellik yoksa o keçi halep keçisi değildir.Uzun kulaklar,boyun altında uzun küpeler,bu üç özellik halep keçisini tamamlar. Ancak bazen sadece dış bükey burun yeterli olmaktadır. Genellikle piyasada melez kilis keçileri , halep keçisi diye satılmaktadır. Buna dikkat etmleleri gerekmektedir. Helep keçilerinde 3.doğumdan sonra sıklıkla ikizlik görülür.Anaç keçiler genellikle 2-+ litre, iyi bir besleme ile 3+ lire süt verimi görülür. İnanılması güç olsada tam 10 ay sağılırlar. Zaten bu laktasyon süresi Halep Keçisini diğer keçilerden ayıran en önemli özelliktir. Ve en az 600 litre süt verirler. Bu verim akdenizde kilosu 10 liradan satılan süt için yıllık 6000 Lira kazanç demektir.Halep Keçisinin boynuzsuz olanı makbüldür. Çünkü daha sakin ve ağırbaşlıdır,kıl keçisi gibi her yere tırmanmaz.Karnını doyurduğunuz sürece evinizi bir köpek gibi bekler ve asla terketmezler. Onları en iyi yapan özellik ise keçi türleri arasında en zeki tür olmalarıdır. Yani sesinize cevap verirer. Çağırdığınızda gelirler.” (Kayserigundem)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Genç çoban, kaldığı çadırda ölü bulundu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyun başında yüksek lisans!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bu kaçıncı traktör? Kaçıncı kaza!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar