Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Hayalindeki çiftliği destekle kurdu

İstanbul’dan ata ocağı Sivas’ın İmranlı ilçesine dönerek devlet desteğiyle keçi çiftliği kuran 59 yaşındaki Gürsel Aslan, ürettiği peyniri Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiyor. Aslan, 2014’te eşi ve kızıyla gittiği İsviçre’deki Alp Dağları’nda karşılaştığı Saanen ırkı keçilerin süt verimini öğrenince Türkiye’de de bu ırktan yetiştirmeyi hayal etti. Aslan, hayalini 3 yıl sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) kadın girişimcilere sağladığı 1 milyon 400 bin lira destekle gerçeğe dönüştürdü.

Aslan, Çukuryurt köyü Çit Yaylası’nda eşi, kızı ve eşinin ağabeyinin yardımıyla yaklaşık 4 milyon liraya kurduğu çiftlikte Saanen ırkı keçi yetiştirmeye başladı. Aslan, keçilerin sütüyle de 5 çeşit peynir üreterek, web sitesi üzerinden satışa sunuyor. Yıllık ortalama 15 ton peynir üretilen tesiste, 320 civarında keçi yavrusu da damızlık olarak satılıyor.

Dedelerinin yaşadığı topraklarda hayalini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Aslan, “Kadın girişimci desteği aldık. Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) desteklidir ve Avrupa Birliği projesidir. Şu anda 600 civarı keçimiz var. 600 litre sütle “tulum, otlu, taze çoban, klasik beyaz ve Mihaliç” usulü peynirler yapıyoruz. Kadın girişimcilere cesaretle bu işlere girsinler. Biz başardık, onlar da başarabilir.” ifadelerini kullandı. (Yeniasır)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Kuveyt’e kuzu eti ihracatı başladı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurt saldırısında onlarca kuzu telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Küçükbaş hayvan sayısı 58,4 milyon oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar