Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Hayvan üreticilerinin feryadı!

Adana’da CHP’li Burhanettin Bulut’a dert yanan üreticiler, “Hayvanları besleyemediğimiz için ineklerin süt verimi yarı yarıya düştü. Bu fiyatlarla sütü dışarıdan almak daha kârlı. Et markette 100 TL, biz 30 TL’ye kestiriyoruz” dediler. Üreticinin, yem başta olmak üzere fahiş zamlanan girdi maliyetlerinin altında ezildiğini kaydeden Bulut, “Üretici hayvanlarını ya satmak ya da mezbahaya göndermek zorunda kalıyor, mutlaka desteklenmeli” diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın Sarıçam ilçesi Yeniyayla Mahallesi’nde hayvancılık yapan vatandaşlarla bir araya geldi.

Hayvan yetiştiricisi isyanda!
Vatandaşın, pahalı olduğu için et ve süt alamamaktan şikayetçi olduğunu kaydeden Bulut, üreticinin de 3-4 kat artan yem fiyatlarına isyan ettiğini bildirdi. Bulut, “Vatandaş hayvanına yem veremiyor. İneklerin süt verimi düşmüş durumda. Bu durum et ve süt sektöründe telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğuracak, sofraya yansıyan et ve süt fiyat artışlarının önüne geçilemeyecek. Dar ve orta gelirli vatandaşın mutfağına et girmeyecek. Üretici mutlaka desteklenmeli” dedi.

“Hayvanlarımız aç kalıyor”
Bulut’un sorunlarını dinlediği bir çiftçi, “Biz de yemden şikayetçiyiz. Fiyatlar pahalı olduğu için hayvanlara yem veremiyoruz. Sütün verimi de düşüyor. Geçen sene yem 80 TL’ydi, bu yıl 230 TL oldu. Süt 2.5 TL’ydi, 4 TL oldu. 2 tane hayvan satıyoruz yem ve saman alıyoruz, o da 2 haftada bitiyor. Sata sata 45 tane ineğimiz kaldı. Eskiden süt parasıyla yemi karşılıyorduk, tarlalarımızı da ekebiliyorduk. Yeterince yem alamadığımız için hayvanlar da aç kalıyor. Önceden 30 kilo süt veren inekler bugün 17 kiloya kadar düştü” dedi.

“Sütü komşudan almak daha kârlı”
Hayvancılık yapan bir kadın üretici de şöyle konuştu:

“30 tane ineğim vardı hepsini sattım. Sadece bir tane ineğim kaldı. İcap ederse onu da satacağım. Evimin ihtiyacı olan sütü komşulardan alıyorum. 4 TL’ye sütçüye veriyoruz, 5 TL’ye dışarıdan alıyoruz. Hesaplayınca dışarıdan süt almak daha karlı. 250 TL bir torba yem, bir günde bitiyor.”

“Markette etin kilosu 100 TL, biz kestiğimizde 30 TL”
Pahalı olduğu için hayvanların otlayacağı çayıra gübreyi zar zor attığını kaydeden bir diğer üretici de 2 ton gübre parasını hala vermediğini belirterek, “Oğlum sat diyor, ama et de para etmiyor. Et markette 100 TL ama biz kestirmeye kalktığımızda kilosunu sadece 30 TL’ye kesiyorlar” dedi. (Gidahattı)

 

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar