Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Hayvan varlığı rakamları açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye genelinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısı Haziran sonu itibarıyla 73 milyon 678 bin baş düzeyine yükseldiği olarak açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Hayvansal Üretim İstatistikleri” verilerine göre, büyükbaş hayvan sayısı yılın ilk yarısında yüzde 4.2 artarak 18 milyon 615 bin başa, aynı dönemde küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 13.6 artarak 55 milyon 63 bin başa yükseldi.

Haziran ayı sonu itibariyle büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 4.2 artarak 18 milyon 426 bin başa, manda sayısı da yüzde 2.5 artarak 189 bin başa yükseldi.

Haziran ayı sonu itibariyle küçükbaş hayvanlar arasında yer alan koyun sayısı geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 14.6 artarak 42 milyon 713 bin başa, keçi sayısı da yüzde 10.2 artarak 12 milyon 351 bin başa çıktı.

TÜİK’ten verilen bilgiye göre, büyükbaş, küçükbaş ve diğer hayvan sayıları ile ilgili bilgiler doğrudan Tarım ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla ilçe detayında İstatistik Veri Ağı sistemi aracılığıyla derlendi.

HAYVANSAL ÜRETİM İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
Büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,2 artarak 18 milyon 426 bin baş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran 2020 hayvansal üretim istatistiklerini açıkladı. Buna göre; büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,2 artarak 18 milyon 615 bin baş oldu. Haziran ayı sonu itibariyle büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,2 artarak 18 milyon 426 bin baş, manda sayısı ise yüzde 2,5 artarak 189 bin baş olarak gerçekleşti.

Küçükbaş hayvan sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,6 oranında artarak 55 milyon 063 bin baş oldu.

Haziran ayı sonu itibariyle küçükbaş hayvanlar arasında yer alan koyun sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,6 artarak 42 milyon 713 bin baş, keçi sayısı ise yüzde 10,2 artarak 12 milyon 351 bin baş olarak gerçekleşti. (Aksam)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar