Hayvan Yetiştiricileri Yeni Önlemler İstiyor

Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Öztürk, hayvan yetiştiricilerinin çıkmaza girdiğini söyleyerek, “Önlem alınmazsa hayvan yetiştiricileri de işsizler ordusuna katılacak” dedi.

Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin artan maliyetler nedeniyle çok zor günler geçirdiğini, önlem alınmazsa yetiştiricilerin de işsizler ordusuna katılacağını söyledi. Öztürk, “Maliyetleri çok yükselen yetiştirici hayvancılığı bırakmaya başladı. Mesleğimizde de sürdürülebilirliğimiz azalıyor” dedi. Artan maliyetlere karşılık gelirin artmaması nedeniyle ellerinde birikimi olan üreticinin çok kısa bir süre daha bu duruma dayanabileceğini belirten Öztürk, “Çünkü hazıra dağ dayanmaz. Bugüne kadar olan birikimini harcayan yetiştirici birikimlerini geri kazanacağını düşünemiyor. Hayvancılık çıkmaza girmiş durumda.  Hayvan yetiştiricileri ancak yapılacak desteklerle ayakta kalabilir. Aksi takdirde önümüzdeki bir yıl içerisinde hayvanını azaltan yetiştirici sektörden uzaklaşacak.  Bu gidişle de hayvan yetiştiricilerinin de işsizler ordusuna katılacağını düşünüyorum” dedi.

MALİYET ARTTI GELİR ARTMADI

Yem fiyatlarının çuvalının 80 TL’ye dayandığı son zamanlarda üretim maliyetinin yüzde 30 arttığını ifade eden Öztürk, “2018 yılında kuzu karkas kesim fiyatları 20-22 TL arasında değişiyordu. 2019 yılında kuzu karkas kesim fiyatlarına bakıldığı zaman bugün ki fiyatlarıyla aynı artma yok. Yetiştirici 2019 yılında maliyetlerinin yüzde 30 artmasına rağmen aynı rakama kestiriyor hayvanlarını. Karkas kesimin fiyatlarında 2019 yılında herhangi bir değişiklik olmadı bu da küçükbaş hayvancılık yapan yetiştiricinin sektörden uzaklaşmasına neden oldu.  Çünkü insanlar hayvancılık insanların geçim kaynağı. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde tehlike sinyalleri çalmaya başladı” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Antalya Ekspres / Deniz Topkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir