Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Hayvan Yetiştiricilerinin Mesleki Yeterlilikleri Arttırılacak

MŞÜ tarafından yürütülecek ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Hayvancılık Projesi’ kapsamında hayvan yetiştiricilerinin mesleki yeterliliği arttırılacak.

Hayvancılık sahasında pilot üniversite seçilen Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından yürütülecek ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Hayvancılık Projesi’ kapsamında hayvan yetiştiricilerinin mesleki yeterlilikleri arttırılacak

‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Hayvancılık Projesi’ ana başlığı altında yürütülecek, ‘Hayvan Yetiştiricilerinin Mesleki Yeterliliklerinin Arttırılması Projesi’nin amacının sığırcılık ve koyunculuk alanında faaliyet gösteren kesimlerin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi sayesinde üretimin, miktar ve kalite itibarı ile arttırılması ve bu sayede ilin ve bölgenin ekonomisine katkı sağlamak olduğunu ifade eden MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, projenin gerekçesinin hayvansal üretimin tüm alanlarında üreticilerin bilgi ve teknoloji ile buluşturulmasını sağlayacak organizasyonlar ve alt yapılar, üretimde miktar ve kalitenin arttırılmasına ciddi katkılar sağlamak olduğunu kaydetti. Rektör Polat, “Kırsal alanda üretim faaliyetini sürdüren nüfusta okuma alışkanlığının olmayışı nedeniyle üretici kesiminin mesleki becerilerinin geliştirilmesi açısından pratik uygulama temeline dayalı eğitim yöntemleri büyük önem arz etmektedir. Hayvancılık sektöründe gelişmiş hemen her ülkede genç yetiştiricilerle yetişkin üreticilerin mesleki becerilerinin arttırılmasına yönelik uygulamalı eğitimler önemli olduğu gibi bu amaçla devlet ya da özel sektör tarafından kurulmuş kaliteli eğitim merkezleri de önem arz eder.”

PROJENİN UYGULANMASI

Projenin uygulanmasının iki aşamadan oluştuğunu dile getiren Rektör Polat, “Muş ili ve çevre illerde faaliyet gösteren sığır ve koyun yetiştiricilerinin mesleki yeterliliklerinin arttırılması amacıyla Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde uygulamalı eğitim merkezi kurulması ve atıl durumdaki süt, yoğurt ve ayran üretim tesisimiz de revize edilerek işler hale getirilmesi… Bu merkez ve laboratuar, yetiştiricilerin eğitimlerinin yanı sıra Uygulamalı Bilimler Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü öğrencilerinin pratik tecrübelerinin arttırılmasına da hizmet edecektir. Gelişime açık yetiştiricilerin, mesleki açıdan geliştirilmek üzere seçilerek eğitilmesi ve yetiştirilen lider üreticiler aracılığı ile sığırcılık ve koyunculuk konusundaki uygulama ve yeniliklerin etkin biçimde sahaya yansıtılması” diye konuştu.

LİDER YETİŞTİRİCİ

Rektör Polat şunları kaydetti, “Proje kapsamında kurulan eğitim merkezinde sığırcılık ve koyunculuk alanlarında verilen eğitimlerin yanı sıra hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu köylerde ve mezralarda 40 yaş ve altındaki yaşlarda, hayvancılığa ilgi düzeyi yüksek olan yetenekli yetiştiricilerden Lider Yetiştirici Grupları oluşturulacaktır.

LİDER YETİŞTİRİCİ GRUPLARI,

Lider yetiştirici grupları için seçilen yetiştiriciler Üniversite bünyesindeki Çiftçi Eğitim Merkezinde kısa süreli pratik eğitime tabi tutulacaktır. Bu sayede mesleki yeterliliklerinin en üst düzeye çıkartılması hedeflenmektedir. Bu eğitimi yetiştiricilerin yatırım hibe desteklerinden faydalanması için TKDK ve DAP İdaresi Başkanlığı nezdinde, ayrıca yatırım ve işletme kredilerinden ayrıcalıklı ve öncelikli yararlandırılması için Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü nezdinde gerekli çalışmalar yürütülecektir.

Lider yetiştirici gruplarında yer alan yetiştiriciler, Valilik ve Üniversitenin sığırcılık ve koyunculuk alanlarında gerçekleştireceği projelerin, uygulamaların ve teknolojik yeniliklerin sahaya etkin şekilde yaygınlaştırılmasında görev alacaklardır.

PROJENİN UYGULAMA YERLERİ

Projemize konulan çiftçi eğitim merkezi ile sığırcılık ve koyunculuk işletmeleri, üniversitemiz arazisi üzerinde uygun bir yerde kurulacaktır. Çiftçi eğitim merkezi, Muş İli sınırları içerisinde sığır ve koyun yetiştiriciliği yapan yetiştiriciler öncelikli olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesindeki tüm yetiştiricilere hitap edecektir.

PROJE ÖNCESİ DURUM

İlimiz yetiştiricileri bilinçli ve ekonomik hayvancılık faaliyeti konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Ayrıca ilimizde yetiştiricilerin mesleki bilgi ve becerilerinin arttırılmasına yönelik olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl / İlçe Müdürlükleri tarafından belli programlar dâhilinde teorik eğitim çalışmaları yürütülmektedir. Ancak, yetiştiricilerin bizzat görerek ve uygulayarak eğitim alabilecekleri kurumsal bir alt yapı bulunmamaktadır.

PROJE İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİLER

Çiftçi eğitim merkezinde bir sonraki yıl verilecek eğitimlerin içeriği ve eğitim takvimi her yılın Eylül ayında hazırlanarak ilan edilecektir.

Eğitim projeleri paket ve konu bazlı olmak üzere iki kategoride ücretsiz olarak düzenlenecektir. Eğitime katılacak yetiştiricilerin belirlenmesi işi, üretici örgütleri tarafından ya da bizzat yetiştiricilerin Çiftçi Eğitim Merkezine yapmış oldukları başvuruları değerlendirilerek gerçekleştirilecektir.

Çiftçi Eğitim Merkezi yalnızca hayvan ve arazi sahiplerinin eğitimleri değil, hayvancılık işletmelerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli sığır bakıcısı ve koyun çobanı eğitim programları da düzenleyerek nitelikli eleman istihdamına katkı sağlayacaktır.

Çiftçi Eğitim Merkezinde verilecek mesleki eğitimin ulusal ve uluslararası alanda geçerli olması ve bu eğitimi alan yetiştiricilerin ayrıcalık kazanması, istihdam edilebilmesi için ortak projeler uygulanması konusunda Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu nezdinde çalışmalar yürütülecektir.

Çiftçi Eğitim Merkezi faaliyetleri teknik açıdan öncelikli olarak koyunculuk ve sığırcılık faaliyeti ile başlayacak olup daha sonraki aşamalarda kanatlı ve arıcılık konularında da eğitim programlarını bünyesine katacaktır.

PROJE İŞLETME GİDERLERİ

Üçüncü yıl ve sonrası projenin işletme giderleri, eğitim merkezi, eğitim merkezi bünyesinde faaliyet gösterecek olan sığırcılık ve koyunculuk işletmelerinden sağlanan gelirler ile eğitim kapsamlı yapılacak projelerden sağlanacak bütçeler ile karşılanacaktır.”

PROJENİN FAYDALARI

MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, projenin faydalarını şöyle sıraladı, “Muş ili başta olmak üzere bölge illerinde faaliyet gösteren yetiştiricilerin sığırcılık ve koyunculuk alanında mesleki bilgi ve becerilerinin düzeyleri arttırılacaktır.

Muş başta olmak üzere bölge hayvancılık sektörünün ihtiyacı olan nitelikli işgücünün istihdamına önemli bir katkı sunulacaktır.

Bilinçli hayvancılık yapılması sağlanarak üretimin rasyonel ve ekonomik zeminde yürütülerek yetiştiricinin tasarruf sağlanması mümkün olacaktır.

Üretilen hayvansal ürürünü miktar ve kalitesi artacağından yetiştiricilerin refah seviyesi artacak, ilin ve bölgenin ekonomisine önemli bir katma değer yaratılmış olacaktır.

Eğitim çalışmaları sayesinde hayvansal üretim ile ilgili sorunlarının tespiti ve bu doğrultuda çözüm odaklı ve saha ile bütünleşebilecek nitelikte bilimsel araştırma projelerinin üniversite tarafından uygulanması mümkün olacaktır.

Faaliyete geçirilecek süt işleme tesisi sayesinde İl’de üretilen ve yetiştirici örgütü tarafından toplanan soğutulmuş çiğ sütün işlenerek pazarlanmasına katkı sağlanacaktır.

Süt işleme tesisi, sığırcılık ahırı ve koyunculuk ağılı, hayvan yetiştiricilerinin yanı sıra Uygulamalı Bilimler Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü öğrencilerinin uygulama yapmalarına ve kısmi zamanlı olarak istihdamlarına imkân sağlayacaktır.”

 

 

Kaynak: Muş Manşet Gazetesi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mavi dil alarmı! Köy koruma bölgesi ilan edildi…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurtlar sürüye saldırdı: 50 koyun telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

1’i hamile 35 keçi son anda yanmaktan kurtarıldı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar