Bizimle İletişime Geçin

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASI GÜNDEMİ – AĞUSTOS 2020

Türkiye’nin hayvan varlığı, Haziran ayı sonu itibarıyla 2019 yılının Aralık ayına göre büyükbaşta %4,2, küçükbaşta %13,6 arttı. FAO Et fiyat endeksi, Temmuz ayında aylık %1,8 azalarak 93,0 puan olarak gerçekleşti ve düşüşünü sürdürdü.

TÜRKİYE, DÜNYANIN EN ÇOK KOYUN SÜTÜ ÜRETEN ÜLKESİ OLDU
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün 2018 yılı kesinleşmiş rakamları açıklandı. Buna göre Türkiye 1,45 milyon ton koyun sütü üretimiyle dünya birincisi oldu. Türkiye’yi 1,18 milyon ton ile Çin ve 0,75 milyon ton ile Yunanistan takip etti. 6,1 milyon ton ile Hindistan’ın birinci sırada yer aldığı keçi sütü üretiminde ise, Türkiye 0,56 milyon ton ile 6’ncı sırada yer aldı.
Açıklanan rakamlara göre, 1 milyon tondan fazla koyun-keçi sütü üreten sadece 7 ülke bulunuyor. Hindistan, %96,8’i keçi sütü olmak üzere toplam 6,3 milyon ton koyun-keçi sütü üretimiyle ilk sırada yer alıyor. Türkiye ise 2,01 milyon ton üretimiyle ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada 1,56 milyon ton ile Sudan bulunuyor. 2019 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye’nin koyun sütü üretimi, 2019’da 1,52 milyon tona, keçi sütü üretimi ise 0,58 milyon tona yükseldi. Bu durum, küçükbaş hayvancılığımızdaki gelişimi gösteren bir veri olarak dikkati çekiyor.
(Kaynak: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü-FAO)

BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR
Haziran ayı sonu itibarıyla, büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,2 artarak 18 milyon 426 bin baş, manda sayısı ise %2,5 artarak 189 bin baş olarak gerçekleşti.
Haziran ayı sonu itibariyla, küçükbaş hayvanlar arasında yer alan koyun sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,6 artarak 42 milyon 713 bin baş, keçi sayısı ise %10,2 artarak 12 milyon 351 bin baş olarak gerçekleşti.
(Kaynak: TÜİK)

ESK TARAFINDAN SATIN ALINACAK KURBANLIK HAYVAN ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI
Kurban Bayramı’nda üreticiler tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan ve üreticilerin elinde kalan hayvanların, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından satın alınacağı ilan edildi.
Canlı ağırlık tartımlarından %8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kg ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 TL/kg olarak; Canlı ağırlık tartımlarından %8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320- 399 kg arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 TL/kg olarak; II. ve III. kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, ESK mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacak.
Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeksizin toklular 17 TL TL/canlı kg, koyunlar 15 TL/canlı kg, keçiler ise 13 TL/canlı kg fiyat üzerinden satın alınacak.
(Kaynak: Esk.gov.tr)

KÜRESEL ET FİYATLARI GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR
FAO Et fiyat endeksi, Temmuz ayında Haziran ayına göre %1,8 azalarak 93,0 puan olarak gerçekleşti ve düşüşünü sürdürdü. Geçen yılın Temmuz ayına göre ise endekste %9,2 azalma gerçekleşti. Bu azalmada, büyükbaş hayvan ve domuz için uluslararası vadeli piyasalardaki fiyat kotalarının gerilemesi önemli bir faktör oldu. Önemli et üreticisi ülkelerde Koronavirüs kaynaklı üretim kesintileri yaşanmasına rağmen dünyadaki ithalat talebini karşılayabilecek seviyede bulunan küresel et arzının, küresel et talebinin üzerinde kalması da fiyatları düşüren bir diğer önemli faktör oldu.
(Kaynak: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü-FAO)

HAYVAN SATIŞ YERLERİ İÇİN ŞARTLAR BELİRLENDİ
Hayvan toplama ve satış merkezi niteliğindeki hayvan satış yerlerine çalışma izni verilmesi için gerekli asgari teknik ve hijyenik şartlar belirlendi. Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, hayvan toplama ve satış merkezlerinin kurulması için ihtiyaç duyulan kapalı alan, kapalı ve açık hayvan barınma alanlarıyla karantina alanının büyüklüğü, hayvanların gece konaklamasına da imkan verecek şekilde ilgili kişilerce belirlenecek. Bu merkezlere çalışma izni verilebilmesi için hayvanların günlük yem ve su ihtiyacının karşılanması ve gerektiğinde saklanması için depolar bulunması gerekecek.
Güvenlik noktası, tıbbi ve biyolojik atıkların depolanmasına imkan sağlayan kapalı ve muhafazalı depolama alanı, ısı ve iklimlendirme merkezi, yeteri kadar otomatik gübre sıyırıcı ile ilgili mevzuatta belirtilen şartları taşıyan gübre ve hayvansal atıkların toplandığı depolama alanı bulunacak. Farklı türdeki atıklar, kaynağında veya üretildiği yerde diğer atıklarla karıştırılmaksızın, sınıflandırılarak ayrı ayrı toplanacak. Bu atıklar çevre izin ve lisansı almış atık işleme tesislerine gönderilecek.
Hayvan toplama ve satış merkezinde yer alacak karantina alanı, işletmede bulunan diğer hayvanlardan izole, hayvan hastalıklarının bulaşmasını önleyecek mesafe ve yapıda ayrı bölme veya padoklara sahip olacak. Buralarda hayvanların muayene ve kontrolleriyle aşı tatbiki, işaretleme, numune alımı, tüberkülin testi uygulaması ve benzeri işlemlerinin yapılabilmesi için uygun bölüm ve işlemlerin yapılabilmesi için hayvanları kontrol altına alabilecek bir sistem bulunacak.

Hayvan sahiplerinin veya bakıcılarının konaklama ve dinlenmelerine imkan sağlamak amacıyla hijyenik şartların sağlandığı ve sosyal ihtiyaçların karşılanacağı hizmetlerin sunulduğu konaklama yeri bulunacak. Resmi veteriner hekimin ziyaretlerinde kullanabileceği tam donanımlı büro ve dinlenme odası yer alacak.
(Kaynak: Dunya.com)

TARIM-ÜFE, TEMMUZ’DA SERT YÜKSELİŞ GÖSTERDİ
Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE), Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre %16,28 artış gösterdi. Haziran ayına göre endeksteki artış oranı ise %0,49 oldu. Tarım-ÜFE, alt gruplar itibarıyla incelendiğinde tüm alt gruplarda artış görülürken, bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış %22,92 ile yumuşak ve sert çekirdekli meyveler ve %20,4 ile tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar grubunda gerçekleşti. Sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular grubu ise %8,81 ile en az artışın yaşandığı grup oldu.
(Kaynak: TÜİK)

KESİF YEM FİYATLARI DÖVİZ KURUNUN ETKİSİ İLE YÜKSELDİ
Üretim aşamasında %40-45 oranında ithal hammadde kullanılan kesif yem sektöründe, döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle geçtiğimiz hafta fiyatlarda ortalama %5 oranında artış yaşandı. Kesif yem fiyatları yılbaşından bu yana analiz edildiğinde yaklaşık %20’lik artış dikkati çekiyor. Türkiye kesif yem üretiminin hammaddeleri olan, arpa, buğday ve mısırda büyük oranda kendine yetmesine rağmen, yağlı tohum küspelerini (soya küspesi, ayçiçeği küspesi, DDGS) yurt dışından ithal ediyor.
*DDGS = Mısırın kuru işleme yan ürünü.
(Kaynak: ATB)

Kadir Emre AKTAŞ

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – ARALIK 2020

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – KASIM 2020

Yem fiyatları kura paralel olarak artışa devam ediyor.
Küçükbaş hayvancılık destekleme ödeme miktarları belirlendi.
FAO gıda fiyat endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %3,1 artarak yükseliş trendini art arda 5. ay devam ettirdi.
Türkiye genelinde Ekim ayında kaydedilen yağış ortalaması normaline göre %58 azalış gösterdi.

YEM FİYATLARI KURA PARALEL OLARAK ARTIŞA DEVAM EDİYOR

Üretim aşamasında %40-45 oranında ithal hammadde kullanılan kesif yemde, uluslararası piyasalarda yaşanan artışlar ile ülkemizde USD kurundaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle yükseliş devam ediyor.

Geçtiğimiz bir yıllık dönemde USD kuru %46 artış gösterirken, kesif yem fiyatlarında yaşanan yaklaşık %65’lik artış dikkati çekiyor. Türkiye kesif yem üretiminin hammaddeleri olan, arpa, buğday ve mısırda büyük oranda kendi kendine yetmesine rağmen, yağlı tohum küspelerini büyük ölçüde (soya küspesi, ayçiçeği küspesi, DDGS) yurt dışından ithal ediyor.

(Kaynak: TÜİK)

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEKLEME ÖDEME MİKTARLARI BELİRLENDİ

Küçükbaş hayvancılık desteklemelerinde, çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek.

Damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye yetiştiricilerin, Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı anaç koyun başına 30 lira, anaç keçi başına 35 lira, anaç tiftik keçisi başına ilave 20 lira, göçer yetiştiricilerin anaç koyun keçi başına ilave 2 lira destek ödeme yapılacak.

Bir önceki yılın anaç koyun-keçi desteğini alan ve destekleme yılında anaç koyun keçi sayısını artıran işletmelere, bir önceki yılın kuzu ve oğlaklarının, destekleme yılında anaç koyun, keçi vasfına ulaşanlarına Bakanlıkça belirlenen artış oranını aşmamak kaydıyla hayvan başına 100 lira destek ödenecek.

Islah programına dahil olan damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye, Küçükbaş Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Bilgi Sistemi (SOYBİS) ve Bakanlık HBS sistemine kayıtlı yetiştiricilerin koyun-keçilerine hayvan başına 100 lira, soy kütüğü işletmelerinde yetiştirilen koç-tekeleri alan yetiştiricilere 500 lira hayvan başına destek ödemesi yapılacak.

(Kaynak: Resmi Gazete)

KÜRESEL GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Dünya genelinde yaygın olarak işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen ve tahıllar, bitkisel yağlar, süt ürünleri, et ürünleri, şeker olmak üzere beş ana gruptan oluşan FAO Gıda Fiyat endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yaklaşık %3,1 artarak ortalama 100,9 puan olarak gerçekleşti.

Böylece endeksteki yükseliş art arda beş ay devam etmiş oldu. Ekim ayında şeker, süt, tahıllar ve bitkisel yağlar alt gruplarındaki yükselişler dikkat çekerken, et alt endeksindeki ürünler art arda ikinci ayda hafif düşüş görüldü.

(Kaynak: FAO)

TMO BESİCİ VE YETİŞTİRİCİLERE VADELİ ARPA SATIŞI YAPACAK

TMO tarafından yem piyasalarında istikrarı korumak, besici ve yetiştiricilerin üretim maliyetlerini düşürmek için 3 ay vadeli vade farksız arpa satacaklarını duyurdu. Bu kapsamda, büyükbaş hayvan başına günlük 5 kg, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kg üzerinden besici ve yetiştiricilere 1 aylık tüketimleri nispetinde satış yapılacak. TMO piyasa fiyatı 1.700 TL/ton olan arpayı, 1.425 TL/ton fiyattan satışa sunacak.

(Kaynak: TMO)

SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI EKİM AYINDA ARTTI

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Eylül ayına göre % 2,2, geçen yılın aynı ayına göre %3,6 artış göstererek 104,4 puan oldu. Endekste temsil edilen süt ürünlerinin içinde en fazla peynir fiyatları yükselirken, bunu yağsız süt tozu, tam yağlı süt tozu ve tereyağı fiyatları takip etti.

Ekim ayındaki fiyat artışları, Asya ve Orta Doğu pazarlarından gelen güçlü ithalat talebi, üretimin mevsimsel olarak düşeceği bu yılın sonlarında Okyanusya’dan daha az ihracat bulunacağına dair beklentilerle desteklendi.

(Kaynak: FAO)

EKİM YAĞIŞLARI NORMALİN %58 ALTINDA KALDI

Türkiye genelinde Ekim ayında kaydedilen yağış ortalaması 2019 yılının aynı ayına göre yaklaşık %21 azalarak 21,7 mm olarak gerçekleşti. 51 mm olan Ekim ayı normaline göre ise yağış ortalaması %58 azalış gösterdi.

Ekim yağışları Bursa civarı ile Sinop, Antalya hattının doğusunda normallerine göre azalma gösterdi. Yağışlardaki azalma Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde %90 ın üzerine çıkarken, her iki bölgede de son 40 yılın en düşük ekim ayı yağışı gerçekleşti. Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta civarları, Muğla’nın batı ve güneyi ile Trakya’nın kuzey kesimleri normallerine göre %40’ın üzerinde artış gösterdi. Ekim ayında 0.1 mm ile Mardin en az yağış alan il olurken, Rize 103.9 mm ile en fazla yağış kaydedilen ilimiz oldu.

(Kaynak: Meteoroloji G.M.)

Kadir Emre AKTAŞ

Okumaya Devam Et

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEM – EKİM 2020

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.