HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEM – TEMMUZ 2020

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE), Haziran ayında yıllık %14,5; aylık %0,45 arttı. Türkiye’de Mayıs ayında toplanan inek sütü ve kuzu eti üretimi geçen yılın aynı ayına göre azalırken, koyun sütü üretimi arttı. Türkiye’nin tarımsal ihracatında önemli bir payı olan Almanya’da gıda enflasyonu yüksek seyrediyor.

KÜÇÜK KAPASİTELİ HAYVANCILIK İSLETMELERİNE YEM DESTEĞİ
Küçük Kapasiteli Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine 2020 yılında yapılacak Yem Desteğine İlişkin Karar 10 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi. Bu karar , Covıd-19 salgını nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine bir defaya mahsus olmak üzere yem desteği yapılmasına ilişkin esas ve usulleri kapsıyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemine kayıtlı olan işletmelerden; manda dahil 20 başa kadar (20 dahil) anaç sığır ve/veya besilik erkek sığırı olan yetiştiricilere hayvan başına 65 TL, küçükbaş hayvancılıkta ise 50 başa kadar (50 dahil) hayvanı olan işletmelere hayvan başına 6,5 TL destekleme ödemesi yapılacak.
(Kaynak: resmigazate.gov.tr)

TARIM-ÜFE, HAZİRAN’DA ARTTI
Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE), Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre %14,5 artış gösterdi. Mayıs ayına göre endeksteki artış oranı ise %0,45 oldu. Tarım-ÜFE’deki yıllık değişim oranları alt gruplar itibarıyla incelendiğinde tüm alt gruplarda artışolduğu görüldü. Alt gruplar itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış %21,77 ile çeltik ve %21,23 ile tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar grubunda gerçekleşti. Canlı kümes hayvanları ve yumurtalar grubu ise %2,42 ile en az artışın yaşandığı grup oldu.
(Kaynak: TÜİK)

TARIM SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM EDİLENLER NİSAN’DA AZALDI
Mevsim etkisinden arındırılmamış istihdam verilerine göre Türkiye’de tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı, Nisan ayında 2019 yılının aynı ayına göre %9,87 azalarak 4,976 milyon kişiden 4,485 milyon kişiye geriledi. Tarım sektöründe istihdam edilenlerin toplam istihdam edilenler içindeki oranı ise %17,5 olarak gerçekleşti.
Mart ayında bu oran %16,4 seviyesindeydi. Son 10 yıllık tarımsal istihdam verileri incelendiğinde, 2011 yılının Nisan ayından 2020 yılının Nisan ayına kadar yaklaşık %15,6’lık bir azalma gerçekleştiği görüldü. 2020 yılının Nisan ayında ise, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %9,9’luk keskin bir azalma yaşandı. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan karantina önlemlerinin ve seyahat kısıtlamalarının bu keskin azalışta etkili olduğu değerlendiriliyor.
(Kaynak: TÜİK)


KALİTELİ SÜTE İLAVE PRİM GELİYOR
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sütte kalitenin arttırılması ve kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesini amaçlayan mevzuat düzenlemesi kapsamında, 2020 yılında öncelikle pilot olarak belirlenen Aksaray, Burdur ve Çanakkale illerinin, 2 yıl sonra ise tüm illerin “sınıflandırılan çiğ süt desteklemesi” kapsamına alınacağı ve üretilen sütün kalitesine göre ilave destek primi ödeneceği belirtildi.
(Kaynak: Cnnturk.com)

HAYATIN NORMALE DÜNDÜĞÜ ÇİN’DE SÜT TALEBİNİN ARTMASI, SÜT FİYATLARINI ETKİLEDİ
Ürünlerinin büyük kısmını Çin’e satan ve dünyanın en büyük süt ihracatçısı olan Yeni Zelandalı Fonterra şirketine göre, Çin’in süt ve süt ürünleri ithalatı, Koronavirüs önlemlerinin hafifletilmeye başladığı ve okullar, restoranlar, AVM’lerin kademeli olarak açıldığı Mart-Nisan aylarında güçlü bir artış gösterdi. Fonterra’ya göre, salgına dair ikici bir dalganın yaşanmaması durumunda Çin’in süt ve süt ürünleri ithalat miktarındaki artışın devam etmesi bekleniyor. Bu gelişmelerin etkisiyle Fonterra, 2020/21 sezonuna yönelik çiftlik çıkışı süt fiyatları beklenti aralığındaki alt seviyeyi 5,40 YZD’den 5,90 YZD’ye çekerek yukarı yönlü revize etti. (*YZD: Yeni Zelanda Doları) Dünyanın en büyük süt ve süt ürünleri üreticilerinden olan Çin buna rağmen, yüksek nüfus kaynaklı iç talebi karşılayabilmek için aynı zamanda dünyanın en önemli süt ve süt ürünleri ithalatçısı konumunda bulunuyor.
(Kaynak: Reuters)

GIDA KAYIPLARININ AZALTILMASI İÇİN SOĞUK ZİNCİR ŞART
Dünya genelinde gıdaların yaklaşık üçte biri tüketilemeden israf ediliyor. Bu durum hem gıdaya erişimi engelliyor hem de gıda fiyatlarını etkiliyor. Dünyada tüketilen gıda ürünlerinin %60’ının soğuk zincire ihtiyacı olduğu, soğuk zincir ile gıda kayıplarının %5’e kadar çekilebileceği belirtiliyor. Türkiye’de yaş sebze meyvenin yaklaşık %40’ı tüketiciye ulaşana kadar zayi olurken, bu oran dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yaklaşık %10 seviyesinde.
Türkiye’deki bu firenin en büyük sebebi, soğuk zincirin tam anlamıyla uygulanamamış olması. Ülkemizde, yıllık olarak üretilen yaklaşık 60 milyon ton sebze-meyvenin yaklaşık 5 Milyon tonu ihracat amaçlı sevk edilirken, 55 milyon tonu yurt içi pazarda kullanılıyor. Araştırmalara göre; yıllık 25 milyon ton sebze-meyvenin soğuk zincir sistemi ile nakliyesinin yapılması ve uygun soğutma şartlarında saklanması gerektiği belirtiliyor.
Gıda güvenliğindeki 3S kuralını oluşturan; Saklama, Sağlık ve Sürdürülebilirlik kavramlarının hepsi soğutma ile doğrudan ilişkili. Besinlerin türlerine göre soğuk muhafaza koşulları altında tutularak israfın önlenmesi, “saklama” kavramının doğru uygulanması yoluyla “sağlıklı” ve “sürdürülebilir” bir gıda sisteminin oluşturulmasında anahtar bir rol üstleniyor.
(Kaynak: Gidahatti.com)

Kadir Emre AKTAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir