Bizimle İletişime Geçin

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – HAZİRAN 2020

Besilik büyükbaş hayvan ithalatının 31.12.2021 tarihinde sonlandırılacağı açıklandı. FAO Gıda Fiyat Endeksi, Koronavirüs’ün dünyanın bir çok bölgesinde küresel talebi azaltmasıyla art arda dördüncü ay düşüş gösterdi. Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) Mayıs’ da 2019 yılının aynı ayına göre %10,59 artış gösterdi.

TARIM ÜFE MAYIS’TA ARTTI
2020 yılının Mayıs ayında Tarım ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE), bir önceki yılın aynı ayına göre %10,59 artış gösterdi, Nisan ayına göre ise endekste %0,88’lik artış gerçekleşti.
Tarım-ÜFE’deki yıllık değişim oranları ana gruplar itibariyle bir önceki aya göre incelendiğinde; en fazla artışın %3,56 oranında tek yıllık bitkisel ürünlerde, en fazla azalışın %5,47 oranında balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde gerçekleştiği görüldü. Alt gruplar itibariyle bir önceki aya göre değişim incelendiğinde ise; en fazla artış % 25,57 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlarda, en fazla azalışın ise %8,71 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular grubunda gerçekleştiği görüldü.
Mayıs 2020’de, endekste hesaplamasına dahil edilen 82 üründen, 29 ürünün ortalama fiyatında azalış olurken, 36 ürünün ise ortalama fiyatında artış gerçekleşti. 17 ürünün ortalama fiyatında değişim yaşanmadı.
(Kaynak: TÜİK)

ÇİĞ SÜT DESTEĞİ ÖDEMELERİNE İLİŞKİN ESASLAR BELLİ OLDU
Tarım ve Orman Bakanlığı, çiğ süt desteği ödemelerine ilişkin usul ve esasları belirledi. Bakanlığın, Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesi Uygulama Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Çiğ süt desteklemesi, ürettiği çiğ sütü süt işleme tesislerine satan, Bakanlık Süt Kayıt Sistemi (BSKS) veri tabanına aylık kaydettiren ve bir yetiştirici-üretici örgütüne üye olan yetiştiricilere yapılacak.
Üretmiş olduğu çiğ sütü, üretici örgütleri aracılığıyla süt ürününe çevirerek Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne satan üreticiler de desteklemeden yararlanabilecek. Desteklemede, 1 kg süt ürününe eş değer olan süt miktarı esas alınacak. Çiğ süt desteklemesinden yararlanacakların işletmesi ve sütün elde edildiği hayvanların TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekiyor. Çiğ süt destekleme fiyatı, kg başına 0,15 TL olarak uygulanıyor.
(Kaynak: Ntv.com.tr)

ZİRAAT BANKASI’NDAN KÜÇÜKBAŞ ÜRETİMİNE DESTEK: “KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR
Ziraat Bankası; Türkiye’de tarım sektörünün geliştirilmesi ve yeni iş modellerinin uygulanması amacıyla yaptığı iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda, Tokat ilinde Karakaya, Akkaraman ve Karagül ırkı koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesi amacıyla Tokat Valiliği ile “Köyümde Yaşamak İçin Bir SÜRÜ Nedenim Var” projesi iş birliği protokolü imzalandı.
Bu alanda bir ilk olan ve 1.500’ün üzerinde üreticimizin yararlanacağı öngörülen proje kapsamında, doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması; dişi hayvanların ise sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedefleniyor. Projeden yararlanacak üreticilere Bankamız tarafından, damızlık koyun alımı amacıyla 84 aya kadar vadeli yatırım kredisi ve işletme giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandırılacak.
Her üretici 150 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek ve öz kaynak katkısı aranmayacak. Kredilerin teminatını Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti oluşturacak.
(Kaynak: Ziraat Bankası)

KÜRESEL GIDA FİYATLARI DÜŞÜŞÜNÜ SÜRDÜRDÜ
Dünya genelinde yaygın olarak işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen ve tahıllar, bitkisel yağlar, süt ürünleri, et ürünleri, şeker olmak üzere beş ana gruptan oluşan FAO Gıda Fiyat endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yaklaşık %1,9 düşerek ortalama 162,5 puan olarak gerçekleşti.
Koronavirüs salgınının küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri, dünya genelinde bir çok şehirde uzun süre kapalı kalan AVMrestoranlar ve salgından dolayı yaşanan lojistik aksamalar bir çok gıda ürününe olan küresel talebi önemli ölçüde azaltarak endekste art arda dört aylık düşüşe sebep oldu.
(Kaynak: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü-FAO)

IPARD-II PROGRAMI 9. ÇAĞRI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından ortaklaşa finanse edilen IPARD Programı kapsamında, 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgili olarak “IPARD II Dönemi Dokuzuncu Başvuru” çağrı ilanı yayımlandı.
Çağrı İlanı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvurular kabul ediliyor. Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda, yatırım sürelerinin en fazla 12 ay olarak planlanması gerekiyor.
(Kaynak: TKDK)

Kadir Emre AKTAŞ

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – ARALIK 2020

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – KASIM 2020

Yem fiyatları kura paralel olarak artışa devam ediyor.
Küçükbaş hayvancılık destekleme ödeme miktarları belirlendi.
FAO gıda fiyat endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %3,1 artarak yükseliş trendini art arda 5. ay devam ettirdi.
Türkiye genelinde Ekim ayında kaydedilen yağış ortalaması normaline göre %58 azalış gösterdi.

YEM FİYATLARI KURA PARALEL OLARAK ARTIŞA DEVAM EDİYOR

Üretim aşamasında %40-45 oranında ithal hammadde kullanılan kesif yemde, uluslararası piyasalarda yaşanan artışlar ile ülkemizde USD kurundaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle yükseliş devam ediyor.

Geçtiğimiz bir yıllık dönemde USD kuru %46 artış gösterirken, kesif yem fiyatlarında yaşanan yaklaşık %65’lik artış dikkati çekiyor. Türkiye kesif yem üretiminin hammaddeleri olan, arpa, buğday ve mısırda büyük oranda kendi kendine yetmesine rağmen, yağlı tohum küspelerini büyük ölçüde (soya küspesi, ayçiçeği küspesi, DDGS) yurt dışından ithal ediyor.

(Kaynak: TÜİK)

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEKLEME ÖDEME MİKTARLARI BELİRLENDİ

Küçükbaş hayvancılık desteklemelerinde, çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek.

Damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye yetiştiricilerin, Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı anaç koyun başına 30 lira, anaç keçi başına 35 lira, anaç tiftik keçisi başına ilave 20 lira, göçer yetiştiricilerin anaç koyun keçi başına ilave 2 lira destek ödeme yapılacak.

Bir önceki yılın anaç koyun-keçi desteğini alan ve destekleme yılında anaç koyun keçi sayısını artıran işletmelere, bir önceki yılın kuzu ve oğlaklarının, destekleme yılında anaç koyun, keçi vasfına ulaşanlarına Bakanlıkça belirlenen artış oranını aşmamak kaydıyla hayvan başına 100 lira destek ödenecek.

Islah programına dahil olan damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye, Küçükbaş Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Bilgi Sistemi (SOYBİS) ve Bakanlık HBS sistemine kayıtlı yetiştiricilerin koyun-keçilerine hayvan başına 100 lira, soy kütüğü işletmelerinde yetiştirilen koç-tekeleri alan yetiştiricilere 500 lira hayvan başına destek ödemesi yapılacak.

(Kaynak: Resmi Gazete)

KÜRESEL GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Dünya genelinde yaygın olarak işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen ve tahıllar, bitkisel yağlar, süt ürünleri, et ürünleri, şeker olmak üzere beş ana gruptan oluşan FAO Gıda Fiyat endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yaklaşık %3,1 artarak ortalama 100,9 puan olarak gerçekleşti.

Böylece endeksteki yükseliş art arda beş ay devam etmiş oldu. Ekim ayında şeker, süt, tahıllar ve bitkisel yağlar alt gruplarındaki yükselişler dikkat çekerken, et alt endeksindeki ürünler art arda ikinci ayda hafif düşüş görüldü.

(Kaynak: FAO)

TMO BESİCİ VE YETİŞTİRİCİLERE VADELİ ARPA SATIŞI YAPACAK

TMO tarafından yem piyasalarında istikrarı korumak, besici ve yetiştiricilerin üretim maliyetlerini düşürmek için 3 ay vadeli vade farksız arpa satacaklarını duyurdu. Bu kapsamda, büyükbaş hayvan başına günlük 5 kg, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kg üzerinden besici ve yetiştiricilere 1 aylık tüketimleri nispetinde satış yapılacak. TMO piyasa fiyatı 1.700 TL/ton olan arpayı, 1.425 TL/ton fiyattan satışa sunacak.

(Kaynak: TMO)

SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI EKİM AYINDA ARTTI

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Eylül ayına göre % 2,2, geçen yılın aynı ayına göre %3,6 artış göstererek 104,4 puan oldu. Endekste temsil edilen süt ürünlerinin içinde en fazla peynir fiyatları yükselirken, bunu yağsız süt tozu, tam yağlı süt tozu ve tereyağı fiyatları takip etti.

Ekim ayındaki fiyat artışları, Asya ve Orta Doğu pazarlarından gelen güçlü ithalat talebi, üretimin mevsimsel olarak düşeceği bu yılın sonlarında Okyanusya’dan daha az ihracat bulunacağına dair beklentilerle desteklendi.

(Kaynak: FAO)

EKİM YAĞIŞLARI NORMALİN %58 ALTINDA KALDI

Türkiye genelinde Ekim ayında kaydedilen yağış ortalaması 2019 yılının aynı ayına göre yaklaşık %21 azalarak 21,7 mm olarak gerçekleşti. 51 mm olan Ekim ayı normaline göre ise yağış ortalaması %58 azalış gösterdi.

Ekim yağışları Bursa civarı ile Sinop, Antalya hattının doğusunda normallerine göre azalma gösterdi. Yağışlardaki azalma Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde %90 ın üzerine çıkarken, her iki bölgede de son 40 yılın en düşük ekim ayı yağışı gerçekleşti. Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta civarları, Muğla’nın batı ve güneyi ile Trakya’nın kuzey kesimleri normallerine göre %40’ın üzerinde artış gösterdi. Ekim ayında 0.1 mm ile Mardin en az yağış alan il olurken, Rize 103.9 mm ile en fazla yağış kaydedilen ilimiz oldu.

(Kaynak: Meteoroloji G.M.)

Kadir Emre AKTAŞ

Okumaya Devam Et

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEM – EKİM 2020

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar