Bizimle İletişime Geçin

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – MART 2020

Çiğ süt ve karkas et fiyatlarında artış yaşanıyor. Hastalıktan ari çiğ inek sütünün litre fiyatı 2,70 ₺, dana karkas etin kilogram fiyatı 37 ₺, kuzuda ise 50 ₺ seviyesine kadar yükselmiş durumda.

Karkas Et Fiyatları Son Bir Yılın En Yüksek Seviyesinde

Kırmızı et arz ve talebini dengelemek amacıyla geçtiğimiz iki yılda artarak devam eden besi amacıyla canlı hayvan ithalatı 2019 Ekim ayında durmuştu.

Besicilerin ithalata tekrar izin verileceğine dair beklentileriyle iç piyasada süt işletmelerinde doğan erkek hayvanları besi amacıyla almayı tercih etmemeleri dolayısıyla arz miktarının düşmesi karkas et fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. 2019 Mart ayında 29 ₺/kg düzeyinde olan karkas et fiyatı bazı bölgelerde 37 ₺/kg kadar yükseldi.

(Ulusal Kırmızı Et Konseyi – Kombinalar ve Kesimhanelerden Alınan Fiyatlar)

Çiğ Süt Fiyatları Yükseliyor

Ulusal Süt Konseyi tarafından 15 Kasım 2019 tarihinden geçerli olmak üzere çiğ süt referans fiyatı 2,30 ₺/lt olarak belirlenmişti. Küçük aile işletmelerinde bu rakam referans etrafında seyretmesine karşın hastalıktan ari işletmelerde ise 2,70 ₺/lt seviyesine kadar yükseldi.

Fiyat yükselişinde, sağılan büyükbaş hayvan sayısının azalması ve katma değerli ürün üretimine yönelik çiğ süt kullanımının artması etkili oldu. İlerleyen dönemde bu trendin devam etmesiyle çiğ süt fiyatlarındaki artışın yurtiçinde damızlık dişi hayvan, çiğ süt ve süt ürünleri fiyatlarında artış beklentisine yol açmaktadır.

FAO Küresel Gıda Fiyatları Endeksi Dört Aydır Yükselişte

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda fiyat endeksi, ocak ayında 2019 Aralık ayına göre 1,3 puan (%0,7), geçtiğimiz yılın ocak ayına göre 11,3 puan yükselerek ortalama 182,5 puan olarak gerçekleşti. Ocak ayında bu artış oranı, yükseliş trendi içerisinde art arda dördüncü ay olarak kayıtlara geçti. Endeksteki son yükseliş, et fiyatlarındaki keskin düşüşe rağmen, büyük ölçüde bitkisel yağ, şeker ve daha küçük etkide olsa da tahıl ve süt ürünlerindeki artıştan kaynaklandı.

*FAO Gıda Fiyat Endeksi: FAO tarafından gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izlemek amacıyla hazırlanan; et, tahıl, süt ürünleri, bitkisel yağ ve şeker olmak üzere beş ana grubun birleşimi olan bir gıda ürünleri sepetinden oluşan endekstir.

(Kaynak: FAO, 02.2020)

TÜBİTAK, Tarım ve Gıda Alanındaki 17 Konuda Proje Çağrısına Çıkmaya Hazırlanıyor

TÜBİTAK, tarım ve gıda dijital teknolojiler alanında ileri teknoloji ürünlerinin Türkiye’de geliştirilmesine yönelik küresel eğilimlerde yükselen konularda proje çağrıları planlandı. Kurum, projelere vereceği desteklerle tarım ve hayvancılıkta teknoloji kullanımını artırmayı ve çiftçilerin üretimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Bu kapsamda, 2020’de tarım ve gıdada dijital teknolojiler, toprak ve bitki besleme, bahçe bitkileri, tarla bitkileri, gıda işleme ve üretim teknolojileri, hayvan besleme, hayvan yetiştirme ve yetiştirme hastalıkları kategorilerinde destekler verilecek.

(Kaynak: Anadolu Ajansı, 26 Şubat 2020)

 

Kadir Emre AKTAŞ

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – ARALIK 2020

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – KASIM 2020

Yem fiyatları kura paralel olarak artışa devam ediyor.
Küçükbaş hayvancılık destekleme ödeme miktarları belirlendi.
FAO gıda fiyat endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %3,1 artarak yükseliş trendini art arda 5. ay devam ettirdi.
Türkiye genelinde Ekim ayında kaydedilen yağış ortalaması normaline göre %58 azalış gösterdi.

YEM FİYATLARI KURA PARALEL OLARAK ARTIŞA DEVAM EDİYOR

Üretim aşamasında %40-45 oranında ithal hammadde kullanılan kesif yemde, uluslararası piyasalarda yaşanan artışlar ile ülkemizde USD kurundaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle yükseliş devam ediyor.

Geçtiğimiz bir yıllık dönemde USD kuru %46 artış gösterirken, kesif yem fiyatlarında yaşanan yaklaşık %65’lik artış dikkati çekiyor. Türkiye kesif yem üretiminin hammaddeleri olan, arpa, buğday ve mısırda büyük oranda kendi kendine yetmesine rağmen, yağlı tohum küspelerini büyük ölçüde (soya küspesi, ayçiçeği küspesi, DDGS) yurt dışından ithal ediyor.

(Kaynak: TÜİK)

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK DESTEKLEME ÖDEME MİKTARLARI BELİRLENDİ

Küçükbaş hayvancılık desteklemelerinde, çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek.

Damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye yetiştiricilerin, Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı anaç koyun başına 30 lira, anaç keçi başına 35 lira, anaç tiftik keçisi başına ilave 20 lira, göçer yetiştiricilerin anaç koyun keçi başına ilave 2 lira destek ödeme yapılacak.

Bir önceki yılın anaç koyun-keçi desteğini alan ve destekleme yılında anaç koyun keçi sayısını artıran işletmelere, bir önceki yılın kuzu ve oğlaklarının, destekleme yılında anaç koyun, keçi vasfına ulaşanlarına Bakanlıkça belirlenen artış oranını aşmamak kaydıyla hayvan başına 100 lira destek ödenecek.

Islah programına dahil olan damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye, Küçükbaş Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Bilgi Sistemi (SOYBİS) ve Bakanlık HBS sistemine kayıtlı yetiştiricilerin koyun-keçilerine hayvan başına 100 lira, soy kütüğü işletmelerinde yetiştirilen koç-tekeleri alan yetiştiricilere 500 lira hayvan başına destek ödemesi yapılacak.

(Kaynak: Resmi Gazete)

KÜRESEL GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Dünya genelinde yaygın olarak işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen ve tahıllar, bitkisel yağlar, süt ürünleri, et ürünleri, şeker olmak üzere beş ana gruptan oluşan FAO Gıda Fiyat endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yaklaşık %3,1 artarak ortalama 100,9 puan olarak gerçekleşti.

Böylece endeksteki yükseliş art arda beş ay devam etmiş oldu. Ekim ayında şeker, süt, tahıllar ve bitkisel yağlar alt gruplarındaki yükselişler dikkat çekerken, et alt endeksindeki ürünler art arda ikinci ayda hafif düşüş görüldü.

(Kaynak: FAO)

TMO BESİCİ VE YETİŞTİRİCİLERE VADELİ ARPA SATIŞI YAPACAK

TMO tarafından yem piyasalarında istikrarı korumak, besici ve yetiştiricilerin üretim maliyetlerini düşürmek için 3 ay vadeli vade farksız arpa satacaklarını duyurdu. Bu kapsamda, büyükbaş hayvan başına günlük 5 kg, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kg üzerinden besici ve yetiştiricilere 1 aylık tüketimleri nispetinde satış yapılacak. TMO piyasa fiyatı 1.700 TL/ton olan arpayı, 1.425 TL/ton fiyattan satışa sunacak.

(Kaynak: TMO)

SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARI EKİM AYINDA ARTTI

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Eylül ayına göre % 2,2, geçen yılın aynı ayına göre %3,6 artış göstererek 104,4 puan oldu. Endekste temsil edilen süt ürünlerinin içinde en fazla peynir fiyatları yükselirken, bunu yağsız süt tozu, tam yağlı süt tozu ve tereyağı fiyatları takip etti.

Ekim ayındaki fiyat artışları, Asya ve Orta Doğu pazarlarından gelen güçlü ithalat talebi, üretimin mevsimsel olarak düşeceği bu yılın sonlarında Okyanusya’dan daha az ihracat bulunacağına dair beklentilerle desteklendi.

(Kaynak: FAO)

EKİM YAĞIŞLARI NORMALİN %58 ALTINDA KALDI

Türkiye genelinde Ekim ayında kaydedilen yağış ortalaması 2019 yılının aynı ayına göre yaklaşık %21 azalarak 21,7 mm olarak gerçekleşti. 51 mm olan Ekim ayı normaline göre ise yağış ortalaması %58 azalış gösterdi.

Ekim yağışları Bursa civarı ile Sinop, Antalya hattının doğusunda normallerine göre azalma gösterdi. Yağışlardaki azalma Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde %90 ın üzerine çıkarken, her iki bölgede de son 40 yılın en düşük ekim ayı yağışı gerçekleşti. Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta civarları, Muğla’nın batı ve güneyi ile Trakya’nın kuzey kesimleri normallerine göre %40’ın üzerinde artış gösterdi. Ekim ayında 0.1 mm ile Mardin en az yağış alan il olurken, Rize 103.9 mm ile en fazla yağış kaydedilen ilimiz oldu.

(Kaynak: Meteoroloji G.M.)

Kadir Emre AKTAŞ

Okumaya Devam Et

Emre Aktaş

HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEM – EKİM 2020

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar