HAYVANCILIK PİYASASINDA GÜNDEMİ – MART 2020

Çiğ süt ve karkas et fiyatlarında artış yaşanıyor. Hastalıktan ari çiğ inek sütünün litre fiyatı 2,70 ₺, dana karkas etin kilogram fiyatı 37 ₺, kuzuda ise 50 ₺ seviyesine kadar yükselmiş durumda.

Karkas Et Fiyatları Son Bir Yılın En Yüksek Seviyesinde

Kırmızı et arz ve talebini dengelemek amacıyla geçtiğimiz iki yılda artarak devam eden besi amacıyla canlı hayvan ithalatı 2019 Ekim ayında durmuştu.

Besicilerin ithalata tekrar izin verileceğine dair beklentileriyle iç piyasada süt işletmelerinde doğan erkek hayvanları besi amacıyla almayı tercih etmemeleri dolayısıyla arz miktarının düşmesi karkas et fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. 2019 Mart ayında 29 ₺/kg düzeyinde olan karkas et fiyatı bazı bölgelerde 37 ₺/kg kadar yükseldi.

(Ulusal Kırmızı Et Konseyi – Kombinalar ve Kesimhanelerden Alınan Fiyatlar)

Çiğ Süt Fiyatları Yükseliyor

Ulusal Süt Konseyi tarafından 15 Kasım 2019 tarihinden geçerli olmak üzere çiğ süt referans fiyatı 2,30 ₺/lt olarak belirlenmişti. Küçük aile işletmelerinde bu rakam referans etrafında seyretmesine karşın hastalıktan ari işletmelerde ise 2,70 ₺/lt seviyesine kadar yükseldi.

Fiyat yükselişinde, sağılan büyükbaş hayvan sayısının azalması ve katma değerli ürün üretimine yönelik çiğ süt kullanımının artması etkili oldu. İlerleyen dönemde bu trendin devam etmesiyle çiğ süt fiyatlarındaki artışın yurtiçinde damızlık dişi hayvan, çiğ süt ve süt ürünleri fiyatlarında artış beklentisine yol açmaktadır.

FAO Küresel Gıda Fiyatları Endeksi Dört Aydır Yükselişte

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda fiyat endeksi, ocak ayında 2019 Aralık ayına göre 1,3 puan (%0,7), geçtiğimiz yılın ocak ayına göre 11,3 puan yükselerek ortalama 182,5 puan olarak gerçekleşti. Ocak ayında bu artış oranı, yükseliş trendi içerisinde art arda dördüncü ay olarak kayıtlara geçti. Endeksteki son yükseliş, et fiyatlarındaki keskin düşüşe rağmen, büyük ölçüde bitkisel yağ, şeker ve daha küçük etkide olsa da tahıl ve süt ürünlerindeki artıştan kaynaklandı.

*FAO Gıda Fiyat Endeksi: FAO tarafından gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izlemek amacıyla hazırlanan; et, tahıl, süt ürünleri, bitkisel yağ ve şeker olmak üzere beş ana grubun birleşimi olan bir gıda ürünleri sepetinden oluşan endekstir.

(Kaynak: FAO, 02.2020)

TÜBİTAK, Tarım ve Gıda Alanındaki 17 Konuda Proje Çağrısına Çıkmaya Hazırlanıyor

TÜBİTAK, tarım ve gıda dijital teknolojiler alanında ileri teknoloji ürünlerinin Türkiye’de geliştirilmesine yönelik küresel eğilimlerde yükselen konularda proje çağrıları planlandı. Kurum, projelere vereceği desteklerle tarım ve hayvancılıkta teknoloji kullanımını artırmayı ve çiftçilerin üretimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Bu kapsamda, 2020’de tarım ve gıdada dijital teknolojiler, toprak ve bitki besleme, bahçe bitkileri, tarla bitkileri, gıda işleme ve üretim teknolojileri, hayvan besleme, hayvan yetiştirme ve yetiştirme hastalıkları kategorilerinde destekler verilecek.

(Kaynak: Anadolu Ajansı, 26 Şubat 2020)

 

Kadir Emre AKTAŞ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir