Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Hayvancılık sektörü can çekişiyor…

Gaziantep Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, 2022 yılının küçükbaş hayvancılık açısından çok sıkıntılı geçtiğini ve bu iş ile uğraşanların yüzde 22 civarında terk verdiğini söyledi. Osman Türkman: ‘Böyle giderse etin de sütün de fiyatı fırlayacak’

Gaziantep Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, 2022 yılının küçükbaş hayvancılık açısından çok sıkıntılı geçtiğini ve bu iş ile uğraşanların yüzde 22 civarında terk verdiğini söyledi. Üreticilerin maliyetlerden ötürü sektörden çıktığını belirten Türkman, “Asıl sıkıntı burada başlıyor. Sektörden çekilen üreticiler nedeniyle piyasada ciddi koyun sıkıntısı baş gösterecek. Böyle olunca etin ve sütün fiyatı artacak. Hali hazırda zamlı olan etin fiyatı çok daha yukarılara çıkacak. Şu anda tek beklendiğimiz bu işi yapan üreticilerin sektördeki varlığını sürdürmesi yoksa sıkıntı büyük. Şuanda erkek tokluk 70 TL’den satılıyor. Eğer böyle giderse bu rakamı mumla ararız” dedi. 2022 yılında Türkiye’de her şeyin fiyatının arttığını ancak koyun ve keçinin fiyatının düştüğünü belirten Türkman, üreticilerin ortaya çıkan maliyetin altında kaldığını söyledi. 2021 yılında 3 bin 200 damızlık işiyle uğraşan üreticinin kendisine kaldı olduğunu ancak 2022 yılında 600 tanesinin gelmediğini anlatan Türkman, “Bunlar terk erdi. İşi bıraktı. Çoğu üretici de 200 olan koyun ya da danalarını 150’ye düşündü. Maliyetten dolayı küçükbaş hayvancılık önemli sıkıntılar yaşadı” diye konuştu.

ÜRETİM DÜŞTÜ
Hayvancılık çok önemli bir sektör olduğunu ancak bunun net olarak farkına varılmadığını vurgulayan Türkman, “Üretim yapan, hayvanlarının etini ve sütürü üreten kesim bu işi bırakmak zorunda kaldı. Bunlar damızlık hayvan besliyordu. Böyle olunca ne oldu, üretim düştü. Üretimin düşmesi fiyatların tavan yapmasına yol açtı. Asıl sıkıntıda buradan başladı.” (olaymedya)

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten yem desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Türkman’dan “kayyum” açıklaması

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Et ve süt fiyatlarına yeni zam yolda!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar