Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Hayvanlar evde aç duruyor, aç. Ne yedireceğiz?”

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver üreticilerle bir araya geldi. Ünver’le sorunlarını paylaşan üreticiler ‘Hayvanlar evde aç duruyor, aç. Ne yedireceğiz? Yemin yanına varamıyoruz bile. Kuzuyu büyüttük, satamıyoruz” diyerek isyanlarını dile getirdi.

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Karaman’ın Ayrancı ilçesinde düzenlenen ‘Ayrancı Berendi Divle Obruk Peyniri Festivali’nde üreticilerle biraraya geldi. Ünver burada çiftçilerin sorunlarını dinledi. Dünyanın en iyi beş peynirinden biri olarak gösterilen Divle Obruk peynirinin üretebilmesi için gerekli sütü sağlayan üreticilerden biri olan Emine Demirel, ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları Ünver’e anlattı.

Emine Demirel şunları söyledi; “Hayvanlar evde aç duruyor, aç. Ne yedireceğiz? Arpa alamıyoruz, buğday alamıyoruz, yemi hiç alamıyoruz. Yemin yanına varamıyoruz bile. Biz köylüyüz. Mazot olmuş 30 lira, nasıl ekip dikeceğiz” dedi. Ünver ise Demirel’e, “Kaç hayvanın var” diye sordu. Demirel de “200 tane hayvanım var, kuzum da hariç.”

“ÇAĞRILAR BOŞA GİDİYOR”
Ünver’in ne ektiklerini sorduğu kadın, “Arpa ekeriz, buğday ekeriz. Ekim sezonu geldi, gübremiz yok. Mazot 30 lira, alamıyoruz. Hiçbir şey alamıyoruz. Çiftçi zarar ediyor. Kuzuyu büyüttük, satamıyoruz. Gelip kuzunun kilosuna 30-40 kira veriyorlar. 50 kilo yemin torbası 300-400 lira. Bir kuzu kesime gidene kadar 4 torbadan fazla yem yiyor” diye konuştu.

Emine Demirel, Ünver’in “Kimden ne istiyorsun” sorusuna karşılık, “Herkes birlik olmazsa dirlik olmaz. Birlik olacak halk” dedi. Yem, mazot ve gübrenin ucuzlaması gerektiğini belirten Demirel, “Bunlar ucuzlarsa biz de ucuza vereceğiz. Zaten ucuza veriyoruz da masrafımızı alamıyoruz. Biz çağrı yapıyoruz ama dinleyen yok. Çağrılar boşa gidiyor” dedi. (KARAR)

Güncel

67 yaşındaki çoban intihar etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Meralarda 2023 yılı otlatma bedelleri belli oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Keçileri yanan çiftçiye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar