Hibe aldılar, yepyeni bir hayat kurdular!

Çeşitli suçlardan cezaevine giren 3 hükümlü, cezalarını çektikten sonra İzmir Denetimli Serbeslik Müdürlüğü’nün projesi ile kendilerine sıfırdan hayat kurdu. Hükümlüler, hayvancılığa başladı.

İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında biri kadın 3 hükümlü cezaevinden çıktıktan sonra devletin desteği ile kendilerine yeni bir hayat kurdu. İŞKUR’dan 109 bin lira hibe kredi alan hükümlüler, 71 küçükbaş hayvan satın aldı. Köyeyerleşen hükümlüler, hayvancılık yapmaya başladı. Buca’ya bağlı kırsal Kırıklar Mahallesi’nde yaşayan 7 çocuk annesi 38 yaşındaki Öznur S., kaçak sigara satmaktan 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezasını tamamladıktan sonra denetimli serbestlikten yararlanan Öznur S., bu sırada KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katıldı ve hayvancılık yapmaya karar verdi. İŞKUR’dan 38 bin 350 lira hibe kredi almayı başaran Öznur S., 3 aydır Kırıklar Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşıyor. Öznur S., “Hayvanlarımızın sayısı artınca 3 sene sonra gelirleriyle ev sahibi olmayı hedefliyorum. Bize bu desteği sağlayan başta İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü olmak üzere İŞKUR ve tüm devlet kuruluşlarına çok teşekkür ederim” diye konuştu. Kemalpaşa’da yaşayan 36 yaşındaki bekar Evren V., “Devlet büyüklerimizin desteği ile küçükbaş hayvan alabilmem için İŞKUR bana 32 bin 500 lira hibe kredi verdi. Ben de bu parayla 20 dişi 5 erkek küçükbaş hayvan aldım. Şimdi hayvancılıkla uğraşarak geçimimi sağlıyorum. Çok mutluyum. Kavga sırasında birini yaraladığım için 8 yıl 4 ay hapis cezası aldım. Şimdiki aklım olsa o kavgaya asla gitmezdim. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ndeki yetkililerin sayesinde iş sahibi oldum” diye konuştu.

‘ÇOK MUTLUYUM’
42 yaşındaki 5 çocuk babası Selahattin A., “Yaralama olayından dolayı 5.5 sene ceza aldım. Cezaevinden çıktıktan sonra denetimli serbestlikten yararlanırken bu projeye katıldım. Şimdi Bayındır’da yeni bir hayat kurdum. Devletimizin desteği ile 4 ay önce 22 koyun, 1 koç aldım. Toplam 38 bin 350 lira hibe kredi verdiler. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü görevlilerine teşekkür ederim” diye konuştu. (Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir