Bizimle İletişime Geçin

Güncel

İhracatından 10 kat daha fazla et ithal eden ülke…

Tarım Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, 2022’nin ilk yarısında Bulgaristan, ihracatının on katı kadar kuzu ve koyun eti ithal etti. Kuzu eti ithalatı, geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 70’in üzerinde arttı.

Bulgaristan, bu yılın ilk 6 ayında 1102 ton koyun ve kuzu ithal etti.

Bu miktarın büyük bir bolümü, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden geliyor. 351 ton ise tamamı Kuzey Makedonya menşeli olmak üzere, üçüncü ülkelerden ülkemize giriş yapmıştır. Koyun Yetiştiricileri Derneği eşbaşkanı Simeon Karakolev’e göre, derneğin Paskalya’da uyarıda bulunduğu söz konusu ucuz kuzu eti, Bulgaristan kuzu eti piyasasını çökertiyor.
Dernek üyelerine göre, ithal edilen miktarın geri kalanı kuzu eti değil, doğrudan piyasada satışa çıkarılmayan, ancak muhtemelen sosislerin bileşiminde dana etinin yerine kullanılan koyun etidir.

Koyun yetiştiriciliğinde asırlık geleneklere sahip bir ülke olmasına rağmen, Bulgaristan bu yılın ilk yarısında 112 ton koyun ve kuzu eti üretti ve bu, son üç yılın aynı döneminde bildirilen en düşük miktardır.

Bu veriler, aynı zamanda çiftçilerin yıl başından beri yaptıkları açıklamaları da doğruluyor. Buna göre koyun sayısı ile Bulgaristan nüfusu karşılaştırıldığında, yerli yetiştiricilerin kişi başına yalnızca 150-200 gram kuzu eti ürettiği sonucuna varılıyor.

(Haber: BNR “Horizont” Veselina Milanova/Çeviri: Şevkiye Çakır/Foto: BGNES)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar