Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“İktidarın yaklaşan et krizine ilgili bir planı var mı?”

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, yaptığı yazılı açıklamayla başta buğday, arpa ve mısır olmak üzere bazı tarım ürünleri için gümrük vergisinin sıfırlandığını söyledi. Aydemir, artık mızrağın çuvala sığmadığı enflasyon verilerini dizginlemek için yapılan bu düzenlemeyi iktidara sordu. Aydemir, “Üreticilerin suçu devlete güvenmek mi?” dedi.

Aydemir’in açıklamaları şöyle:

“08.09.2021 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile başta buğday, mısır ve arpa olmak üzere hububatlarda ve birçok tarımsal üründe gümrük vergisi 31.12.2021 tarihine kadar sıfırlandı. Yurtiçi piyasada önlenemeyen fiyat artışlarını ve artık mızrağın çuvala sığmadığı enflasyon verilerini dizginlemek için yapılan bu düzenleme sonrasında şu soruları DEVA Partisi olarak soruyoruz;

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)‘nun artık haftalık olarak gerçekleştiği ithalat ihalelerinde buğday için yaklaşık 2.850 TL/ton arpa için 2.500 TL/ton fiyat seviyeleri oluşurken; devletin sözüne güvenip TMO’ya 2.250 TL/ton fiyat ile buğdayını 1.750 TL/ton fiyat ile arpasını satan Türk çiftçisinin zararı nasıl ödenecek? Bu üreticilerin suçu devlete güvenmek mi? Yoksa Rus çiftçisi kadar Ankara’da abileri mi yok?

TMO tarafından Yurtiçi üreticilere zararına satılan buğday ve arpa gerçekten un, makarna ve em fiyatlarını düşürebildi mi? Bu şekilde piyasaya müdahalenin fayda/zarar analizleri yapılıyor mu? Yoksa Damat Bey’in Merkez Bankası’na dayattığı 128 Milyar USD bedelli deneylerin bir benzeri tarımda da mı yapılıyor?

Kararnamenin 31 Aralık ile sınırlandırılmasının arkasındaki mantık nedir? Ülkemizde kış aylarında bilmediğimiz bir ürün hasadı mı var? Hükûmetin her konuda olduğu gibi Tarım konusunda da ufku sadece üç ay mı? İthalatta süre baskısının bizi Karadeniz Bölgesindeki ülkelere; özellikle Rusya’ya muhtaç bıraktığını söyleyecek bir yetkili yok mu? Yoksa kapalı kapılar ardında önceden haber alan stokçular çoktan ithalat bağlantılarını tamamladılar mı?

Ülkemizin yıllık Tarımsal İthalatı 15 Milyar USD seviyeleri ile rekor kırarken, pandemi sürecinde Tarım Bakanlığı ülkemizin gıda güvenliğini sağlamak için ne tür planlamalar yaptı, yapıyor? Günü kurtarmak için yapılan gümrük vergisi sıfırlamaları yerine, Sulama Yatırımları / Depolama ve Soğuk Zincir Yatırımları / Yerli Gübre Sanayi Yatırımları için planı var mı?

Ülkemizin en yakıcı sorunlarından biri olan işsizliğin azaltılması için tarımsal istihdam ve nitelikli işgücü için iktidarın bir eylem planı var mı? Tarımsal ürünleri ithal ettiğimiz gibi tarımsal işgücünü de Afganistan, Suriye ve diğer ülkelerden gelen mülteciler ile mi sağlayacağız? İleride bu insanlar ülkelerine geri döndüğünde kırsalda çalışacak işgücünü bulabilecek miyiz?

Besiciler üretimden vazgeçerken, Tarım Bakanlığı 46 TL/KG maliyet açıkladığı kırmızı eti Et ve Süt Kurumu (ESK) kanalı ile 41 TL/KG fiyat ile alırken, hükümetin yaklaşan et krizine ilgili bir planı var mı? Yoksa İthal Et Lobisi Sırbistan ve Bosna’dan et ithal etmek için bir kriz mi bekliyor?

Dünya İhracatında üst sıralarda olduğumuz un ve makarna gibi sektörlerde; Dış Ticaret mevzuatının neredeyse aylık olarak değişmesinin akılcı bir sebebi var mı? Çok büyük emekler, zorluklar ve bedeller ile kazanılan ihracat pazarlarının kısa zamanda elimizden gideceğini Ticaret Bakanlığı yetkilileri bilmiyor mu? Yoksa sopa ile enflasyonu indireceğini düşünen Sarayın baskısına mı dayanamıyorlar?

Ülkemizde yaşanan kuraklığın etkisiyle fiyatları el yakan bakliyat ürünlerinde özellikle Mercimek de TMO politikaları ne çiftçileri ne sanayicileri ne de tüketicileri memnun edemiyor. Kendi mercimek değirmeni olmayan TMO tüketicilere sunmak için neden iç mercimek almıyor da kabuklu mercimeği tercih ediyor? Bu ürünler nerede işlenip kime hangi şartlar ile satılacak? TMO fire yönetimini gerçekten yapabiliyor mu? Yoksa bütün bu işlemler öncesinde adrese teslim uygulamalar mı?” (Yenisoluk.com)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

“Küçükbaş Tarım OSB kurmamız lazım”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çobanlar arası silahlı kavga!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

“Piyasada et ve süt sıkıntısı olacak!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar