Bizimle İletişime Geçin

Güncel

İngiliz ırkı “Suffolk Koyunları” üreticiyle buluştu

Artvin Belediyesi, şehirdeki küçükbaş hayvancılığı desteklemek için et kalitesi bakımından dünyada ilk sırada yer alan İngiliz ırkı Suffolk koyunlarını üreticilere ücretsiz dağıtmaya başladı.

Artvin Belediyesi, şehirdeki küçükbaş hayvancılığı desteklemek için et kalitesi bakımından dünyada ilk sırada yer alan İngiliz ırkı Suffolk koyunlarını üreticilere ücretsiz dağıtmaya başladı.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ile birlikte küçükbaş üretimi yapacak olan 5 kişiye İngiliz ırkı olan Suffolk koyununu ücretsiz olarak teslim etti. Et kalitesi bakımından dünyada ilk sırada yer alan ve yetişkin ağırlığı 150 kg civarında olan Suffolk koyunlarının üretimi için ARGE aşamasının sonuna gelen Artvin Belediyesi, koyunların yöreye uyum sağlaması ve yeterli sayıya ulaşması sonucunda üreticilere ve işsiz üretici adayı gençlere ücretsiz dağıtmaya başladı. Artvin Belediyesi bu proje ile küçükbaş hayvancılıkta üretime, istihdama ve şehrin ekonomisine katkı sağlamayı planlıyor.

“VAADİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ İÇİN MUTLUYUZ”
ARGE aşaması 2 yıl süren Suffolk koyunlarının üreticiyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Demirhan Elçin, şunları söyledi:

“Seçimden sonra küçükbaş hayvancılığı gerçekleştireceğiz diye vaadimiz vardı. Bu vaadimizi gerçekleştirdiğimizden dolayı mutluluk duyuyorum. Bu İngiliz Suffolk koyunları ithal olup 2 yıldır Artvin’in coğrafi şartlarını uygun olup olmadıklarını araştırdık. Belediyemiz uhdesinde besilerini yaptık ve doğumlarını gerçekleştirdik. Coğrafyamıza uyum sağladığını gördük. Şimdi de bu işi daha önce profesyonel olarak yapmamış olanlara da ücretsiz olarak üreticiyi destekleme babında 7 tanesini teslim ettik. 2 hafta sonra diğer koyunlarımızı teslim edeceğiz. Dağıtımı gerçekleştirirken öncelikle kadın ve gençleri tercih ediyoruz. Bu işten kazanç elde etsinler ve bir yerde iş aramasınlar böylelikle işsizliğin de önüne geçmeyi planlıyoruz. Bu dağıtımın akabinde de yerel ırkımız olan Bijik koyunlarını da üreticilerimize, müteşebbislerimize, yeni hayvancılık yapacak olan kadınlarımıza ve gençlerimize teslim edeceğiz.”

“YEREL YÖNETİMİN HAYVANCILIĞA DESTEĞİ MİHENK TAŞI”
Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise şunları söyledi:

“Demirhan Başkan, seçim kampanyasına başlamadan önce Artvin’de böyle bir proje gerçekleştireceğine ilişkin taahhütte bulunmuştu. Bu taahhüttün bugün pratiğe dökülmesine ilişkin törene şahitlik etmenin mutluluğu içerisindeyim. Burada gördük ki önümüzdeki döneme ilişkin olarak Artvin’de küçükbaş hayvancılık için geliştirilmesi anlamında önümüzdeki dönemde Artvin’de bunun sağlayacağı istihdam asla ve bunun Artvin’de geliştirilmesi anlamında belediye başkanının projesi bugün hayata geçiyor. Bu bir başlangıç, sayı olarak belki küçük bir anlamda büyük bir adım. Artvin, bir anlamda eğitim kenti diyoruz ama tarımla da iştigal eden bir kent. Hayvancılığın yetiştirilmesi anlamında yerel yönetiminin hayvancılık yapacak olan kişilere desteği anlamında bir mihenk noktası. O anlamda ben Demirhan başkanı yürekten kutluyorum. Bunun takipçisi olacağız. Teslim alan kardeşlerimize hemşerilerimize de başarılar diliyorum. Nasıl bir proje hayata geçirildiği ve buna ilişkin seçim kampanyasındaki Artvin halkına yapılan taahhüdün pratiğe dökülmesi anlamında önemli bir gün buna tanıklık ettim, bu anlamda mutluyum.”

Suffolk koyunun dağıtım programında koyun alan Mehmet Yazıcı, “Bölgede yeni bir ırk meraklıyım. Eğer cins olarak iyi çıkarsa ki merakımdan müracaat ettim. Allah razı olsun yönetimden, belediye başkanından, iyi ki de şansımıza bize çıktı. Bende Suffolk koyununu üretip çoğaltacağım” dedi. (ANKA)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar