Issız dağların sessiz çobanı TRT belgeselinde…

TRT Belgesel kanalında yayınlanan “İçimizden Üçümüz” adlı belgeselde Karaisalı’daki Yörük yaşamını dile getiren Saadettin Öveç, Yörük yaşamı ile birlikte Karaisalı’yı da tanıtan programa imza attı.

TRT Belgesel kanalında yayınlanan “İçimizden Üçümüz” adlı belgeselde Karaisalı’daki Yörük yaşamını dile getiren ve kendine de “Issız Dağların Sessiz Çobanı” adını veren Saadettin Öveç, Yörük yaşamı ile birlikte Karaisalı’yı da tanıtan programa imza attı.

İlçemizin Karakılıç Köyünden olan Saadettin Öveç, eşi Mukadder ve oğulları Ferhat ve Zekihan’la birlikte Karaisalı dağlarındaki Yörük yaşamını anlattı.

“Çoban ne etsiz ne de dertsiz kalır” diyen Saadettin Öveç, “Her şeye rağmen ben mutluyum” dedi. Oğlu Ferhat Öveç ise, babasının ve annesinin “Bu işi bırak şehre git” dediklerini belirterek,”Ben bu hayatı seviyorum, bırakıp gitmek bana ters geliyor” dedi.

Keçilerin bakımı, beslenmesi, dağlarda güdülmesi, sağılması, çadırda yaşamın en ince ayrıntılarıyla görüntülendiği, Yörük hayatının anlatıldığı belgeselde Saadettin Öveç sazı ve sözüyle de türküler söyledi. (Yeniadana)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir