Bizimle İletişime Geçin

Güncel

İzmir Aliağa’da kurban kesim yerleri belirlendi

Aliağa İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu Kurban Bayramına kısa bir süre kala kent genelinde kurban kesimi yapılacak yerleri belirledi, pandemi tedbirleri kapsamında kesim esnasında ve sonrasındaki usul ve esaslar hakkında tebliği yayınladı

Aliağa İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinde İl Pandemi Kurulu ile işbirliği kapsamında gerekli tedbirlerin alınmasının kararlaştırıldığı belirtilen açıklamada kurban satış ve kesim yerlerinde maske takma zorunluluğu, fiziki mesafe kurallarına uyulması ve satış ile kesim yerlerinin girişlerinde antiseptik bulundurulması zorunluluğu getirildi. Satış yerlerinde alıcıların uzun süre kalmamasının sağlanması ve ateş ölçümü yapılması gibi tedbirlerin uygulanması konusunda azami hassasiyet gösterilmesi konusuna dikkat çekilirken, müşteri ve satıcılar arasında tokalaşma gibi el temasının olmaması istendi. Kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapılmasına müsaade edilmeyecek. Sosyal mesafe kurallarına riayet edilecek ve en fazla üç kişinin 1,5 metre mesafe kuralına göre maske takarak kesim ve parçalama işlemi yapmasına müsaade edilecek.

ALİAĞA BELEDİYESİ TÜM TEDBİRLERİ ALDI

Aliağa da Kurban satış yeri olarak Aliağa Haraççıbahçe mevkiinde Aliağa Kabristanlığı karşısında bulunan alan belirlendi. Aliağa da daha önceleri Yeni Mahalle Güzelhisar Yolu üzerinde kurulan kurban satış yeri, zamanla yerleşim yeri içerisinde kalması ve çevreden gelen koku, sinek oluşumu ve gürültü şikayetleri üzerine değiştirildi. Pandemi tedbirleri kapsamında ve ilgili genelgeler dikkate alınarak belirlenen yeni kurban satış yeri On Beş dönümlük bir alanda hizmet veriyor. Alan ulaşım kolaylığı, yerleşim merkezine uzak olması ve geniş bir alanda kurulması nedeniyle vatandaşlarımız açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. Aliağa Belediyesi Kurban Satış Yeri olarak belirlen alanda Pandemi tedbirleri kapsamında tüm düzenlemeleri yaptı. Giriş ve çıkışlara el antiseptiği konulan alanda, abdesthane ve tuvaletlerde gerekli tedbirler alındı ve el temizliği için ayrıca yıkama yerleri hazırlandı. Aliağa Belediyesi Zabıta birimleri de pandemi kuralları çerçevesinde düzenli olarak kurban satış alanında denetimler gerçekleştiriyor.

Komisyonda alınan karara göre Aliağa’da vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesi Aliağa Mezbahanesi’nde, Aliağa Belediyesi Çarşamba Pazarı Pazar Yeri’nde, Viking Evleri Meydanı’nda, Petkim Siteler Araç Yıkama Yeri’nde kurbanlarını kesebilecekler. Belirlenen kesim yerleri dışında cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimlerine izin verilmeyecek.

Kurbanlarını görevli kasaba kestirmek isteyen vatandaşlar bayramın birinci günü büyük baş hayvan için 350 TL, küçükbaş hayvan için 120 TL, bayramın ikinci, üçüncü ve dördüncü günleri içinse büyük baş için 255 TL, küçükbaş için 70 TL ücret ödeyecek.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar