Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

İzmir’de birlik karıştı!

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı, aynı zamanda AK Parti İzmr İl yöneticisi Ferhan Eroğlu’nun, üretici olmadığı halde birliğe başkan olduğu ortaya çıktı. Bu gerçeğin tespitinden sonra dün gece birlikteki evrakların, dosyaların, birlik sekreteri başta olmak üzere bazı kişilerce kaçırıldığı öne sürüldü.

Yönetim Kurulu üyesi Al Rıza Acar, “Bu arkadaşı birliğe başkan seçerken, SOYBİS
projesine kayıtlı olmadığını bilmiyorduk. Bu saatten sonra Ferhan Eroğlu, istese de
istemese de artık bize başkanlık yapamaz” dedi.

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde başkanlık krizi yaşanıyor. 1,5 yıl önce birlik başkanlığına getirilen, aynı zamanda AK Parti İzmir İl yöneticiliği görevini de yürüten Ferhan Eroğlu’nun, SOYBİS projesine kayıtlı olmadığının ortaya çıkması üzerine çıkan kriz, karakola kadar uzandı. Yönetim Kurulu üyeleri, 2 Aralık Cuma günü olaya el koymak isterken, birlik sekreteri ve bazı kişilerin birlikteki bilgisayar, evrak ve dosyaları kaçırdığı, bu
olayların görüntülendiği ve karakolluk olunduğu öğrenildi.

DENETLEME KURULU’NA CEVAP: SOYBİS’E KAYITLI DEĞİL
Denetleme Kurulu Başkanı Ahmet Kaya’nın 21 Kasım 2022 tarihli dilekçesi üzerine
İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ferhan Eroğlu’nun, seçimin yapıldığı 30 Temmuz 2021 tarihi ve daha öncesinde SOYBİS’e kayıtlı olmadığı bilgisi, İl Müdürü Mustafa Özen tarafından verildi. Bu durumda yasal olarak Ferhan Eroğlu’nun başkanlık yapamayacağı ortaya çıktı. Daha önce Mordoğan Belediye başkanlığı yapan, 2019 yerel seçimlerinden AK Parti’den Karaburun Belediye Başkanlığı için aday adaylığı bulunan Ferhan Eroğlu’nun başkanlığı yok hükmünde sayılmasına yönelik denetim kurulu raporu hazırlandı. Ayrıca hem başkanlığının hem de üyeliğinin sonlandırılmasına karar verildi.

POLİSLERİN GÖZÜ ÖNÜNDE DOSYALARI KAÇIRDILAR
İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Acar,
gelişmeleri değerlendirdi:

“Biz bu arkadaşı 1,5 sene önce İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanlığına seçtik. Ama biz bu arkadaşın SOYBİS’e kayıtlı olmadığını bilmiyorduk. SOYBİS’e kayıtlı olmadığını öğrenince, görevden almak istedik. 15-20 gündür uğraşıyoruz, alamıyoruz. 2 Aralık günü çok büyük maceralar yaşadık. Dosyaları vermek istemediler. İçerideki dosyaları kaçırmaya kalkıştılar. Olup bitenleri kameralara kaydettik. Polislerin yanında dosyaları aldılar. Gözümüzün önünde çantalarla evraklar kaçırıldı.

Bilgisayarları götürdüler, bir şey yapamadık. Oradaki avukat, bizim derneğin avukatı değildi. Sabah 5’e kadar karakoldaydık. Birlik binası polisler tarafından kilitlendi. Tutanaklar tutuldu. Birlik sekreteri Yasemin Arabacılar Sarısan, iki sefer eşyaları
arabasına koydu. Karakola gelindiğinde Yasemin hanımın eşi faturaları çeplerine doldurdu.
Çantayı, arabayı alıp kaçtı. Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi Ankara Caddesi üzerindeki birlik
binamızda inanılmaz bir macera yaşadık.”

YÖNETİM KURULU, KENDİ İÇİNDEN YENİ BAŞKANI SEÇECEK
Bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğiyle ilgili soruya Ali Rıza Acar, şu yanıtı verdi:
“Halen birliğin başkanı olarak görünen Ferhan Eroğlu, binada yoktu. Pazartesi günü yapılacak yönetim kurulu toplantısına katılacağını söyledi. Pazartesi günü bu sorunu kökten çözeceğiz.

Ferhan Bey başkanlığı istese de istemese de bırakacak. Kanunen başkanlık yapması,
birliğimizde üye olarak yer alması artık mümkün değil. Yönetim kurulunun içinden yeni bir
başkan seçeceğiz. Orada başkanız diye oturuyorlar, geziniyorlar. Kimin ne ihtiyacı var, soran
yok. Biz iş yapan bir yönetim ve başkan istiyoruz. Bu zamana kadar birliği yeterince yediler.
Gelen yedi, giden yedi. Bundan sonraki süreçte bu düzen değişecek. Ferhan Eroğlu’nun
arkasında hiç kimse yok, bakanlık da yok. Kendisi AK Parti’de görev yapıyor. Ferhan Bey, ikide bir, kanun kanun diyor ama kanunsuz bir şekilde birliğimize başkan oldu. Pazartesi günü bu sorunu kökten çözeceğiz.”

NEZARETTEKİ KARI KOCA SAVCILIKTA İFADE VERECEK
Evrakları kaçırmakla suçlanan birlik sekreteri Yasemin Arabacılar Sarısan’la ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu, Sarısan’ın eşiyle birlikte nezarethanede oldukları ve bugün savcılıkta ifade verecekleri öğrenildi. Arabanın bulunması için çalışma yürütüldüğü ifade edildi. (Egedesonsöz)

Birlikler

Merkez Birliği’nden depremzedeler için yardım kampanyası

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten yem desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Türkman’dan “kayyum” açıklaması

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar