Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

İzmirli birlik adayından “seçim” tepkisi

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin 11 Ekim 2020 tarihinde yapacağı genel kurula çobanlar karşı çıktı. Çobanlar, birliğe kayıtlı olan 10 bin üzerindeki üyenin üyelik seviyelerini aday üyeye düşürerek 100 kişiyle seçime gidildiğini ve devletin koyduğu seçim sitemini tanımayıp kendi kafalarına göre seçime gidildiğini söylediler.

Çobanlar ayaklandı “Devleti tanımayanları biz de tanımayız”
İzmir’in birçok ilçesinde ve köylerinde toplanarak İzmir İli Damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğinin 11 Ekim’de yapılacak olan genel kuruluna karşı çıkan çobanlar, Tarım ve Orman Bakanlığının 81 ile dağıttığı karar yazısında ifade edildiği gibi “Genel kurulların, birliklerin tüm üyeleri ile yapılacağını, SOYBİS seçimde kullanılmayacağını” duyurmasına rağmen kuralların işletilmediğini iddia ettiler. Çobanlar Menemen’de toplanarak görüş alışverişinde bulundular.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan birlik üyesi ve birlik başkanı adayı Çağlar Aran, “10 bin ’in üzerinde olan üyemizi, şahsım da dahil aday üyeye düşürüyorlar. Kendilerine yakın yaklaşık 100 kişiden oluşan isimleri de SOYBİS sistemine almış ve seçiminde onlarla beraber yapılacağını söylenmektedir. Üretici olan biz çobanlar yok sayılmaktadır. Fakat Tarım ve Orman Bakanlığına tarafımca durum iletilmiş ve 11.092020 tarihinde Bakanlığımız 81 ilimize dağıtımı gerçekleştirilen yazısı ile Genel Kurulların birlik üyeleriyle yapılacağını SOYBİS sisteminin seçimde kullanılmayacağını net bir şekilde açıklamış olmasına rağmen, koltuğu bırakmayan yönetim ısrarla Bakanlığı tanımadığını ve seçimi SOYBİS ile yapacağını açıkladı” diye konuştu.

Devleti tanımayanları biz de tanımayız
Devletin kendilerine verdiği seçme ve seçilme hakkının ellerinden alındığını savunan Çağlar Aran, “Hazırun listemizi askıya çıkarmışlar. Bizler buradan sesleniyoruz, Elimizden alamazsınız. Yapacağınız seçim tamamen hukuksuzdur ve iptale mahkumdur. Biz bu yola 14 ay önce 30 ilçe 560 köy ve mahallesini tek tek gezerek çobanlarımızla konuşarak çıktık. Çobanlarımızın sesi devletimizin hizmetkarı olmak tek amacımız. Er yada geç adalet yerini bulacak, devletin çobanlara verdiği seçme ve seçilme hakkını sizlerin almasına göz yummayacağız. Her gün bir ilçede bir köyde bu hukuksuzluğa karşı toplanmaya devam edeceğiz” dedi. (Menemenhaber)

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: İzmir Birlik Başkanı'ndan iddialara cevap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

“Üreticinin zararı çığ gibi büyüyor”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Siirt tiftik keçisi korumaya alındı

tiftik

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Başkan Kılınç’tan Vekil Kaya’ya tiftik raporu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar