Bizimle İletişime Geçin

Destekler

İzmirli üreticiye destek devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi küçük üreticiyi ve iklim krizine karşı küçükbaş hayvancılığı desteklemeye devam ediyor. Ödemiş’te 44 üreticiye 174 küçükbaş hayvan dağıtıldı. İlçede bugüne kadar hibe edilen hayvan sayısı 2 bini aştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda çiftçi ve küçük üreticiye destekler sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş’te 6’sı kadın 44 üreticiye 174 küçükbaş hayvan dağıttı. Programa İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir 2’nci Bölge Milletvekili Aday Adayı Hamdi Halis, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı İbrahim Surav, İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri ile Uğraşanlar Odası Başkanı Hülya Çavuş, Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, üretici kooperatiflerinin başkanları ve muhtarlar katıldı.
Ödemiş’te bugüne kadar 42’si kadın 516 üreticiye 2 bin 43 küçükbaş hayvan dağıtıldı.

Üretici mutlu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla Büyükşehir’in çiftçi ve üreticilere desteğinin artarak devam edeceğini vurguladı. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, insan sağlığı ve gıda güvenliğinin öneminin pandemi döneminde daha da iyi anlaşıldığını ileri sürerek Başkan Tunç Soyer’e Ödemiş’teki üretici adına teşekkür etti. Üretici Meltem İkizpınar ile Erdoğan Bilgin ise Başkan Soyer sayesinde üretmeye devam edebildikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Rakam 14 bine yaklaşıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi “Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi” projesi kapsamında bugüne kadar Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla’da 507’si kadın 3 bin 511 üreticiye 13 bin 571 küçükbaş hayvan dağıttı.

Destek yağmuru
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019’dan bu yana Ödemiş’teki üreticiyi her konuda destekledi. 10 farklı kooperatiften 161 milyon liranın üzerinde alım yapıldı. Yerel tohumların korunması ve üretilmesi için üreticiye 28 bin fide dağıtıldı. Meyveciliği teşvik etmek için dağıtılan fidan sayısı 157 bin 760’a ulaştı. 56 üreticiye arılı kovan ve arıcılık malzemesi dağıtıldı.

2020’de Meslek Fabrikası tarafından düzenlenen eğitimleri tamamlayarak mantar üretimine başlayan 9 üreticiye 144 kilo mantar miseli dağıtıldı. Kestane kanseri ile mücadele kapsamında 2021’de 644 üreticiye 2 bin 5 litre ardıç katranı, 809 kilo göztaşı, 2 bin 799 litre çamaşır suyu ve bin 288 koruyucu gözlük desteği verildi. 2022’de de aynı destekler sürdürüldü. “Yem Bitkileri Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında talepte bulunan 16 üreticiye 2021’de 466 kilo süt otu tohumu, 210 kilo Macar fiğ tohumu ve 120 kilo yem bezelyesi tohumu desteği sağlandı. “Atalık Yem Bitkilerini Destekleme Projesi” ile 2021’de Ödemiş’te İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ekimi yapılan gambilya ve mürdümük ürünlerinin hasadı yapıldı.

Ödemiş’te birçok kooperatife süt soğutma tankı desteği veren Büyükşehir, Demircili Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin un değirmenini yeniledi. Yılanlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne iki ceviz soyma makinesi hibe edildi. Üçkonak Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne dolum ve etiketleme makinesi alındı. Ovakent Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne 60 tonluk kantar kuruldu.

Küçükören Sulama Göleti ön etüt raporu tamamlandı, kurum görüşleri alındıktan sonra ihalesi yapılacak. Yılanlı mahallesinde yeni sulama tesisi projesi ve belediye-kooperatif işbirliği ile yapılacak Birgi Sulama Tesisi Yenileme Projesi hazırlandı. Küçükören Mahallesi Başörendere Sulama Göleti ön etüdü tamamlandı, kurum izinleri alındıktan sonra temel sondaj ihale işlemlerine başlanacak.

Destekler

Anaç koyun keçi desteği ile ilgili önemli duyuru!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

‘Balıkesir Kuzusu’ üretimine destek

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Hayvancılık sektörü için yüksek ödenek

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar