Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kadın besiciler, ıslah projesiyle üretimi artırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde 60 ilde uygulanan “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında önceki yıllarda Isparta’da “Pırıt Koyununun Halk Elinde Islahı Projesi” hayata geçirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Isparta Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğinde yürütülen projeden 12 yetiştirici faydalandı.

Gönen ilçesinde yaşayan Havva Kündük ve Fadimaana Özdemir de proje kapsamında sürüsünü büyüten yetiştiriciler arasında. Kündük ve Özdemir, projeyle sürülerindeki kaliteyi ve ikizlik oranını artırmanın sevincini yaşıyor.

İKİZ DOĞUM ORANI ARTTI
İlçede 22 yıldır hayvancılıkla uğraşan 42 yaşındaki Havva Kündük, projeye 10 yıl önce dahil olduklarını söyledi. Sürülerinin daha önce renkli renkli ve daha kalitesiz olduğunu, projeyle beraber kalitenin arttığını belirten Kündük, “Projeden önceki sürümüz değişikti, bazıları renkliydi. Şimdi hepsi tek tip oldu. İkiz doğum oranı yükseldi. Şimdi sürümüz eskisi göre her şeyiyle daha iyi.” diye konuştu. Küçükbaş hayvancılığına 100 koyunla başladıklarını ifade eden Kündük, “Projeye girdiğimizde hayvan sayımız 150’ydi, şimdi 200 hayvanımız var. Maddi anlamda da projenin bayağı bir faydasını gördük. Konteyner aldık, sonra hayvanların ilaçlarını alıyoruz, yem desteği de fazlasıyla oldu.” ifadelerini kullandı. 49 yaşındaki Fadimaana Özdemir ise projeyle sürüdeki hayvan sayısının 120’den 190’a yükseldiğini ifade etti. (Aydınlık)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar