Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kadın yetiştiriciden çoban isyanı

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde yaşayan besicilik yapan 39 yaşındaki Arzu Metin, çoban bulmakta güçlük yaşadıklarını belirterek, “Yabancı çoban çalıştırmak istediğimizde ise birtakım sıkıntılara girebiliyoruz” dedi.

Kayseri’de yaşayan Arzu Metin, 6 yaşından itibaren besicilik yapan babası Fevzi Metin’le birlikte hayvanlarla ilgilendi. Babasının yaşlanmasıyla besiciliği tek başına yapmaya başlayan Metin, 300 koyununun bulunduğu sürüyle geçimini sağlıyor.

‘Yabancı çoban çalıştırmak istediğimizde…’
Besiciliğin zor ama güzel olduğunu belirten Metin, şunları söyledi:
“Severek yapınca daha da güzel oluyor. Köy yerlerinde bu işe çocuk yaşta başlanıyor. Ben de bu işi 6 yaşımdan beri yapıyorum. Ablamla birlikte yapıyorduk, evlenince tek başıma yapmaya devam ettim. Yıllardır bu işle meşgulüm. ‘Baba mesleğini devam ettireceğim’ dedim. Çok seviyordum. Başka bir şeyi düşünemedim. Çok memnunum. Hiçbir sıkıntım yok.”

Çoban bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Metin, “Son dönemde devlet, krediler ve farklı yardımlarla destek veriyor. Şu an çoban çok büyük bir problem. Çoban bulmamız çok güç. Yabancı çoban çalıştırmak istediğimizde ise birtakım sıkıntılara girebiliyoruz” diye konuştu. (Sputnik)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Keçi kavgasında kan aktı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Yaban keçisi avlayan şahsa ağır ceza kesildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köye dönmek isteyen vatandaşa birlik desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar