Kadınhanı koyun tulum peyniri için coğrafi işaret çalışmaları başladı

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde geçmişi uzun yıllara dayanan ve sarı peynir olarak da bilinen koyun tulum peynirinin coğrafi işaret çalışmaları başladı.

Kadınhanı ilçesinde geçmişi uzun yıllara dayanan ve sarı peynir olarak da bilinen koyun tulum peynirinin; Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya İl Tarım Üniversitesi, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kadınhanı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiple coğrafi işaret çalışmaları başladı.

Coğrafi İşaretli Ürün çalışmalarına ilk olarak 8 mahallede üretim tekniği incelemeleri yapılarak başlanıldı.

S.S Atlantı Tarımsal Kooperatif Başkanı Ali Gedikkaya Coğrafi İşaretli Menşe Ürün çalışmaları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:” Koperatifimizin kısıtlı imkanlarlı ile başladığımız çalışmalarda maddi katıkların yanı sıra 2020 yılı 8. Çağrı dönemi IPART kurumuna, soğuk hava deposu ve peynir üretim tesisi projesinin verdik.Amacımız kooperatifimiz çatısında verilecek eğitimleri alan 15 kursiyer kadınımız ile kurulacak olan butik üretim tesisimizde peynir üretimi yapmaktır. 2021 yılının ikinci altı aylık döneminde Coğrafi İşaretli Menşe Ürünümüz olan ‘’ Kadınhanı Atlantı Dededağ Tulum Peynirini, tüketicilerimiz ile buluşturacağız. Kadınhanı Atlantı Dededağ Tulum Peyniri Coğrafi İşaretli Menşe Ürün çalışmalarına katkı sağlayan herkese saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. Kadınhanı İlçemize hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi. (Konhaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir