Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kadınhanı koyun tulum peyniri için coğrafi işaret çalışmaları başladı

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde geçmişi uzun yıllara dayanan ve sarı peynir olarak da bilinen koyun tulum peynirinin coğrafi işaret çalışmaları başladı.

Kadınhanı ilçesinde geçmişi uzun yıllara dayanan ve sarı peynir olarak da bilinen koyun tulum peynirinin; Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya İl Tarım Üniversitesi, Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kadınhanı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiple coğrafi işaret çalışmaları başladı.

Coğrafi İşaretli Ürün çalışmalarına ilk olarak 8 mahallede üretim tekniği incelemeleri yapılarak başlanıldı.

S.S Atlantı Tarımsal Kooperatif Başkanı Ali Gedikkaya Coğrafi İşaretli Menşe Ürün çalışmaları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:” Koperatifimizin kısıtlı imkanlarlı ile başladığımız çalışmalarda maddi katıkların yanı sıra 2020 yılı 8. Çağrı dönemi IPART kurumuna, soğuk hava deposu ve peynir üretim tesisi projesinin verdik.Amacımız kooperatifimiz çatısında verilecek eğitimleri alan 15 kursiyer kadınımız ile kurulacak olan butik üretim tesisimizde peynir üretimi yapmaktır. 2021 yılının ikinci altı aylık döneminde Coğrafi İşaretli Menşe Ürünümüz olan ‘’ Kadınhanı Atlantı Dededağ Tulum Peynirini, tüketicilerimiz ile buluşturacağız. Kadınhanı Atlantı Dededağ Tulum Peyniri Coğrafi İşaretli Menşe Ürün çalışmalarına katkı sağlayan herkese saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. Kadınhanı İlçemize hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi. (Konhaber)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar