Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kangal Akkaraman’da hedef: Orta Doğu…


Sivas, Çorum ve Kayseri başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen Kangal Akkaraman cinsi koyunlar Orta Doğu’ya açılacak.
Yüksek et ve döl verimi ile yetiştiricilerin gözde koyun cinsleri arasında olan Kangal Akkaraman, Orta Doğu pazarında da büyük ilgi görüyor. Çorum’un Uğurludağ İlçesi’nde Kangal Akkaraman yetiştiriciliği yapan Bereket Koyunculuk Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kılıçaslan, Kangal Akkaraman ırkı koyunun yurt dışında, özellikle de Orta Doğu’da ilgi gördüğünü ve küçükbaş canlı hayvanda ihracatçı ülke olmamız gerektiğini söyledi. Kangal Akkaraman koyununun et ve döl verimiyle de Orta Doğu coğrafyasının ihtiyacını karşılayabilecek bir ırk olduğunu söyleyen Kılıçasan, “Kangal Akkaraman gibi verimli ırklarımızın yurtdışına daha çok ihracatı yapılmalı. Bu konuda ülke olarak söz sahibi olmalıyız. Devlet damızlık üreticilerini bu konuda desteklemeli” dedi.

KÜÇÜKBAŞ İHRACATINI ARTTIRMALIYIZ
Hem yurtiçindeki pazarda hem de yurtdışına ihracatta koyun be kuzu eti üretiminin büyük önem taşıdığının altını çizen Kılıçaslan, “Halkımızın beslenmesi açısından olduğu kadar, ihracatımız yönünden de koyun ve kuzu eti üretimi büyük önem taşımaktadır. Dünya canlı koyun ithalatının büyük bir kısmını Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri yapmaktadır. Koyunculuğumuzun geliştirilmesi ile bu ülkelere canlı koyun ve koyun eti ihracaatımızın bugünkü değerinin çok üstüne çıkartılabilmesi mümkündür. Bazı ihracatçı firmalar, bu ülkelerin taleplerini de dikkate alarak, gazetelere verdikleri ilanlarda, ‘İhracata müsait tamamı erkek KANGAL, AVVAZ, HIRRIK, ARUSANİ ve KARAKAŞ tipi’ canlı koyun alacaklarını duyurmaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

YETİŞTİRİCİNİN GÖZDESİ: KANGAL AKKARAMAN
Kangal tipi koyunların, Akkaraman koyun ırkının tüm özelliklerini gösterdiğini ancak kuyruklarının daha geniş ve yukarıdan yapılı olduğunu analtan Kılıçaslan, “Bedenleri daha yüksektir. Butlar yuvarlak ve adalelidir. Boyun daha uzundur. Yapağı oldukça kısa, kesafeti zayıf, kaba, boyun ve karın altı yapağı örtülülüğü az ve yapağı verimi düşüktür” dedi.
Kangal Akkaraman cinsi koyunların yetiştiricisinin yüzünü güldüren bir ırk olduğuna da değinen Kılıçaslan, “Kangal koyunu yetiştiriciliği oldukça bereketlidir. Kombine bir ırk değildir ama döl verimi yüksektir. İşletmemizde ikizlilik oranları yüzde 60’ı bulmaktadır. Mera adaptasyonu çok güçlü olan Kangal koyunu et verimi açısından ön plana çıkmakta, bir kuzu 5-6 ayını tamaladığında ortalama 55 -60 kg. gelmektedir. Biz işletmemizde, doğum dışında ek yemleme yapmıyoruz. Tüm bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda Kangal Akkarman cinsi koyunların özellikle Orta Doğu’nun taleplerini karşılayacak bir ırk olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

      

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar