Kar, kış, salgın fark etmez, üreticiye mola yok!

Tunceli’nin Pülümür İlçesi’ne bağlı Sağlamtaş Köyü’nde yaşayan Ersen Kalkan (35) yıllar sonra döndüğü köyünde organik tarımın yanı sıra küçükbaş hayvan da besliyor. Her gün düzenli olarak hayvanlarını yabana götüren Kalkan, “Bazen şartlar zor olsa da işimizi keyifle yapıyoruz” dedi.

Yıllarca Bursa’da yaşadıktan sonra 2017 yılında Pülümür ilçesine bağlı 2 bin rakımlı Sağlamtaş Köyü’nde yerleşen Ersen Kalkan; bal, peynir, fasulye gibi organik ürünler üretmeye başladı.

Küçükbaş hayvancılık da yapan Kalkan’ın en sevdiği iş kış mevsiminde yabana götürdüğü hayvanların karın doyurma mücadelesini izlemek. Her sabah hayvanları yemledikten sonra yabana götürdüğünü söyleyen Kalkan, “Hayvanlarımızı dağa götürmek için önce yemliyoruz. Bazen şartlarımız zor olsa da bu işi keyifle yapıyoruz. Aynı zamanda organik tarım yapıyoruz. Fasulye, bal, tereyağı üretiyoruz. Burada her şey tamamen doğal. Biz yaptığımız işten keyif alıyoruz” dedi.

En sevdiği işlerden birinin hayvanların yabanda karın doyurma mücadelesi olduğunu belirten Kalkan, kış mevsiminde keçileri meşe ağacının burçlarıyla beslediklerini söyledi.

Yabanda karınlarını doyuran küçükbaş hayvanlar, kar kalınlığının bir metreyi aştığı köyde, Kalkan’ın açtığı çığırdan tek sıra halinde geri dönüyor. (Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir