Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kar sebebiyle 3 ilde onlarca küçükbaş telef oldu!

Şanlıurfa, Gaziantep ve Malatya’da yoğun kar yağışından dolayı ahırlar çöktü, onlarca küçükbaş hayvan telef oldu.

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde yoğun kar yağışından dolayı ahırın çatısının çökmesiyle 50 küçükbaş hayvan telef oldu.

Olay, Örgülü (Golasor) Kırsal Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Osman Kaya’ya ait olan ahırın çatısı, yoğun kar yağışı nedeniyle çöktü. Çatının çökmesinden dolayı ahırda bulunan 50 küçükbaş hayvan, enkaz altında kalarak telef oldu.

“Yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyorum”

Konu ile ilgili açıklama yapan Bozova Ziraat Odası Başkanlığı, “Örgülü( Golasor)’da hayvancılık yapan Osman Kaya Kardeşimizin ahır çatısı, yoğun kar yağışı sonucu çöktü. Çökme sonucu çok sayıda küçükbaş hayvanı telef oldu. Bu konuyla ilgili yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyorum. Hayvancılığa tekrar devam edilebilmesi için sahip çıkmalıyız.” dedi.

Gaziantep’te yoğun kar yağışı nedeniyle çadırların çökmesi sonucu onlarca küçükbaş hayvan telef oldu.

Dün öğle saatlerinde başlayan ve gece boyunca etkili olan kar yağışı nedeniyle binlerce kişi yolda ve araçlarında mahsur kalırken, birçok iş yeri ve evinde çatısının çökmesi sonucu büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

Kent merkezindeki mağduriyetlerin yanı sıra köylerde de çadırların çökmesi sonucu onlarca küçükbaş hayvan telef oldu.

Birçok köyde yoğun kar yağışı nedeniyle çadırlar biriken karın ağırlığına dayanamayarak çöktü. Çökme sonucu, çadırlardaki hayvanlar enkaz altında kaldı.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Gaziantep genelinde farklı bölgelerde 12 üyelerine ait çadırların çökmesi sonucu onlarca küçükbaş hayvanın telef olduğunu bildirdi.

Hayvan yetiştiricilerine geçmiş olsun dileğinde bulunan Türkman, “Gaziantep genelinde yağan kardan dolayı Nurdağı ilçemiz Yaylacık köyünde 3 üyemizin, Araban ilçemiz Muratlı köyünde 1 üyemizin, Şahinbey ilçemiz Cevizli köyünde 3 üyemizin, Kızılhisar köyünde 1 üyemizin, Çimenli köyünde 1 üyemizin, Şehitkamil ilçemiz Bilek köyünde 1 üyemizin, Tekirsin köyünde 1 üyemizin, Köksalan köyünde 1 üyemizin olmak üzere toplam 12 üyemizin hayvan çadırları çökmüş, onlarca hayvanları telef olmuş.” dedi.

Tüm üyelerinin durumlarını ilgili birimlere ilettiklerini bildiren Türkman, “Yolların kapalı olmasından dolayı ulaşımda yaşanmakta olan aksaklıklar yüzünden zarar gören söz konusu yerleşim yerlerinin de bazılarına henüz ulaşılamamış olup, üyelerimiz imkanlar ölçüsünde hasarı ortadan kaldırmaya ve tedbirleri almaya çalıyorlar. Hepimize geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde yoğun kar yağışı sonrası çöken küçükbaş hayvan ahılında 20 koyun telef oldu.

Kent genelinde etkisini dünden beri sürdüren kar yağışı sonrası Yazıhan ilçesi Akyazı Mahallesinde bazı çadır ahıllarda fazla yüke dayanamayıp çöktü. Yetiştirici Mehmet Şahin’e ait ahılın çökmesi sonucu 20’ye yakın küçükbaş hayvan telef olurken, birçok ilçede de benzeri ahıl çökmelerinin yaşandığı belirtildi. Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk’de Akyazı Mahallesine giderek koyunları telef olan yetiştiriciler ile görüşerek yanlarında olduklarının mesajını verdi.

Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın’da, mağdur olan yetiştiricileri yerinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yetiştiricilere çağrıda bulunan Akın, “Kar berekettir ama, buradan herkese sesleniyorum. Lütfen önlemlerinizi alın” uyarısında bulundu.
(elazıghakimiyet/dogruhaber)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Kuveyt’e kuzu eti ihracatı başladı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurt saldırısında onlarca kuzu telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Küçükbaş hayvan sayısı 58,4 milyon oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar