Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Karayaka koyunu için çalışma yapılıyor

Sinop’un da içinde bulunduğu Karadeniz kıyı şeridi içerisinde yer alan çeşitli illerde yetiştirilen Karayaka koyunu yetiştiriciliğinin gelişmesi için çalışma başlatıldı.
Tokat’ın Erbaa ilçesinde Karayaka ırkı koyun yetiştiriciliğinin gelişmesi için çalışma yürütülüyor.

Karadeniz kıyı şeridinde özellikle Tokat, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Ordu illerinde yetiştirilen Karayaka koyunu, Trakya bölgesine özgü kıvırcık koyunundan sonra en önemli ikinci koyun ırkı olarak kabul ediliyor.

Karayaka, süt verimi en düşük ırklardan biri olmasına rağmen etinin lezzetiyle biliniyor.

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, gazetecilere, Karayaka koyununun adını Tokat’ın Erbaa ilçesinin Karayaka beldesinden aldığını söyledi.

Bu türün doğada gezerek endemik bitkilerden beslendiğini ve vücudundaki yağı kuyruğunda biriktirmeden vücuduna eşit oranda dağıttığını belirten Karagöl, kokusu olmayan ve çok lezzetli olan bir ırk olduğunu anlattı.

Karagöl, “Amacımız Karayaka kuzumuz bilinsin, duyulsun, katma değeri artsın. İnsanlarımız eğer bir koyunu kilosunu 100 liradan kestiriyorsa, 200 liradan kestirsin, daha fazla tercih edilsin. Bu bakımdan tanıtımı açısından çalışmalarımıza başladık. Karayaka ırkını yetiştirenlere katkısı olması açısından elimizden gelen çalışmayı devam ettireceğiz.” dedi. (vitrinhaber)

Güncel

O mahallelerde hayvan beslemek yasaklandı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(01 Aralık 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar