Bizimle İletişime Geçin

Gıda

Karkas et fiyatları ne yöne gidecek?

Malatya’da Kurban Bayramı sonrası besiciler ellerinde kalan veya Kurban Bayramı’na gün farkı ile yetişmeyen hayvanları için kesimhane yolunu tuttu. Bayramda evlere et bolca girdi, Bayram sonrası tezgahlara etin ucuz gireceği düşünülürken, Kesimhanelerde et fiyatlarının aynı olması bu beklentiyi boşa çıkardı. Karkas et fiyatları Bayram öncesi, Tosun yerli 43, İthal 42 TL, Düve 40 TL, İnek 37.50, Koyun 42 TL ve Kuzu 50 TL olarak kesiliyordu.
Karkas Et Fiyatları kesimhanelerde 16 Ağustos itibari ile belirlendi. Şuan ki fiyatlara bakıldığında Yerli Tosun 42 TL’ye düştü, İthal Tosun 42 TL’de sabit kaldı. Düve 39 TL ‘ye düşerken, İnek kesim fiyatları 1 TL artış ile 38,5 TL’ye yükseldi. Koyun 42 TL’de sabit kalırken, Kuzu’da 2 TL lik düşün olduğu ve 48 TL’den Karkas et fiyatının belirlendiği görüldü.

ÜRETİCİ DE VATANDAŞ DA ŞİKAYETÇİ
Karkas Et fiyatlarında bir düşüşün olmaması et fiyatlarının ilerleyen günlerde artacağına işaret ediyor. Vatandaş pahalıya et almaktan şikayet ederken, Hayvan Yetiştiricileri de maliyeti yüksek olduğundan şikayetçi. Saman ve takviye besi yemi fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu ve hayvandan kar edilen tutarın olası bir hastalık vurması durumunda kalmadığını belirten Besiciler, biran önce bu duruma bir el atılmasını istiyor. Et fiyatlarının yüksek olmasında kendilerinin bir etkisinin olmadığını, Kasap reyon fiyatlarını düzeltilmesi ve yem fiyatlarındaki uçuk atışa el atılmasıyla fiyatların düzeleceğini vurgulayan Besiciler, vatandaşın bu isyanında haklı olduğunu söyledi. Vatandaş ise evine ucuz et götürmek istiyor.

YEM FİYATLARI EL YAKIYOR
2020 yılında Büyükbaş Hayvan Besiciliği yapan üreticilerin en çok satın aldığı ürün grubunda fiyatlar 50 kg Arpa 70 TL, 50 kg Süt Yemi 75 TL, 30 kg Kepek 32 TL, 50 kg Besi Yemi 65 TL, 50 kg Buzağı Yemi 70 TL ve 50 kg Çiğit 65 TL iken, 2021 yılı rakamları bu yem grubunda; 50 kg Arpa 120 TL, 50 kg Süt Yemi 140 TL, 30 kg Kepek 70 TL, 50 kg Besi Yemi 120 TL, 50 kg Buzağı Yemi 140 TL, 50 kg Çiğit 135 TL şeklinde oldu. Yüzde 100’e kadar yükselen yem fiyatları karşısında direnemeyen üretici kanadı, girdi maliyetlerinin yükselmesine karşın, satışı yapılan ürün fiyatlarında da yükselmenin olması gerektiği düşüncesinde. (Malatyasonsoz)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(04 Ağustos 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

Bayramdan sonra UKON’dan gelen ilk et fiyatları!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Haziran 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar