Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Karşınızda Mucit Çoban!

Mazıdağı ilçesinde yaşayan ve yaz aylarında çobanlık yapan 11’inci sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya, hayvan otlatan çobanların enerji ihtiyacını gidermek için yöntem geliştirdi. Kaya, çevresinde bulduğu atık malzemeleri kullanarak rüzgar enerjisinden elektrik üretmeyi başardı. Mazıdağı’na bağlı Yağmur Mahallesinde yaşayan 11’inci sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya, okulların kapandığı yaz aylarında çobanlık yaparak aile geçimine katkıda bulunmaya başladı.

Hayvan otlatma zamanlarında boş arazide enerji sorunu yaşayan Kaya, çobanların temel sorununu çözmek için fikir geliştirdi. Evde bulduğu küçük bir pervane, oyuncak araba motoru ve kablolardan bir devre oluşturan Kaya, buradan elektrik üretmeyi başardı. Kaya, buradan elde ettiği elektrikle telefonunu ve el fenerini şarj etmeye başladı. Evde kullanılmayan eşyaları değerlendiren ve çocuklar için de birçok elektronik alet üreten Kaya, kendisine destek verilmesi durumunda rüzgar enerjisi ile çalışan koyun kırkma makinesi yapmayı hedefliyor. Enerji ihtiyacı proje geliştirdi.

Yaptığı çalışma ile ilgili konuşan Mardin İMKB Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya, çobanlık yaptığı için her an telefona ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kaya, “Diğer çobanların da sık sık karşılaştığı enerji sorununu çözüme kavuşturmak için böyle bir devre yapmaya karar verdim. 12 saat emek verdiğim devreyi, deneme yanılma yoluyla oluşturdum. Pervane, DC motor, çobanların kullandığı sopa ve bağlantı kablolarıyla oluşturduğum enerji devresi sayesinde doğadan gelen ve hiçbir maliyeti olmayan rüzgardan faydalanmak için böyle bir çalışma yaptım. Rüzgar pervaneyi döndürüyor, daha sonra pervaneden iletilen rüzgar enerjisi DC motordan geçirildikten sonra kablolar yoluyla cihazlarda enerji depoluyorum. Bunun dışında boş vakitlerimde evde kullanılmayan malzemelerle uzaktan kumandalı araba yapıyorum. Bu şekilde kullanılmayan malzemeleri çöpe atmak yerine farklı çalışmalarda kullanıyorum. Yaptığım şeylerden zevk alıyorum. Sonraki hedefim rüzgar enerjisinden oluşan koyun kırkma makinesini yapıp işlerimi bu şekilde ucuz maliyetle gerçekleştirmek istiyorum. Şu an bu imkanlarla sınırlı sayıda proje yapabiliyorum ancak destek verilirse diğer çobanların sık sık karşılaştığı sorunları çözüme kavuşturup, çok daha iyi projeler yapabileceğime inanıyorum” dedi. (Mardinlife)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar