Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kasaplar isyan etti!

Kurban fiyatları geçen yıla göre iki katına çıktı. Market uyarısı yapan kasaplar, ’12 kilogramlık koç, 20 kilogramlık hisse şeklinde fiyat veriyorlar. Öyle bir hayvan yok. O olsa olsa kuzu olur.’ dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, geçen ay 2022 kurban vekalet ücretini açıkladı. Buna göre, 2022 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedeli yurt içinde 2 bin 250 lira, yurt dışında bin 800 lira olarak belirlendi. Kızılay’ın vekaletle kurban bağışı fiyatları ise yurt içinde 2 bin 475 lira, yurt dışında bin 475 lira oldu. Geçen yılki fiyat hem yurt içi hem yurt dışı için 1050 liraydı. Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, geçen yıla göre kurban fiyatlarının iki katına çıktığını bildirdi. Küçük baş kurbanlığın 4 bin TL’den satıldığı bilgisini veren Yalçındağ, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Zaten hayvanın eti 3000 TL ediyor. Diğer işlemler de dikkate alındığında 1000 TL de oradan masraf çıkıyor.” dedi.

MARKETTE KURBAN OLMAZ
Kurbanlık sayısında bu yıl yüzde 20’ye yakın bir azalma beklendiğini aktaran Yalçındağ, şunları söyledi: “Bunun nedeni elbette ekonomik. Kurban Bayramı gelirken vatandaşlarımızı uyarmak istediğim bir konu var. Özellikle bir takım zincir marketler kurbanlık satmaya başlıyorlar. Nerede para var, bunlar orada. Böyle bir şey olmaz. 12 kilogramlık koç, 20 kilogramlık hisse şeklinde fiyat veriyorlar. Öyle bir hayvan yok. O olsa olsa kuzu olur. Kuzu da Diyanet’in hükmüne göre kurbanlık değildir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı uyarı yapmalıdır. Bazı koliler tarafımıza geliyor. Bakıyoruz etin kaç gün önce kesildiğini anlıyoruz. Bu iş dini bir görev. Bunun böyle para kazanmak, buradan bir pazar kapmak düşüncesi ile yapılması doğru değil. İlgili kurumlara da şikayetlerimizi ilettik.”

MERDİVEN ALTI KIYMACILARA DİKKAT
Öte yandan sadece kurbandan kurbana ortaya çıkan bir takım kıymacılar olduğuna da dikkat çeken Başkan Yalçındağ, “Et dediğimiz malzeme uzmanlık ve ustalık gerektirir. Evin deposunda bulunan kıyma makinesi ile vatandaştan para kazanmak için sağlıksız bir takım ortamlarda bu işlemlerin yapılması da yasaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı ceza kesmektedir. Tespit edilenler cezalandırılır. Vatandaşlarımız marketlerin et reyonları, kasaplar gibi yerlerden bu işlemleri yaptırmalılar. Yine uyarmak istediğim bir konu da şu; kurban etini o sıcaklığı ile plastik torbaya koymasınlar ve o sıcaklığı ile buzdolabına atmasınlar. Etler, üzerine temiz bir örtü serilen masa üzerinde birbirine değmeyecek şekilde kesim sıcaklığı gidene kadar bekletilmeli. Ondan sonra buzdolabı veya dondurucuya kaldırılmalı. Sıcak bir şekilde buzdolabına veya dondurucuya konulan etler kendi sıcaklığı ile çok kısa bir sürede yemyeşil olur, bozulur. Yenmeyecek hale gelir.” diye konuştu.

FİYATLAR FAZLA GELİYOR
Sakarya’da kurbanlık üretimi ve kesimi yapan Erhan Mete, bu sene kurbanlık satışının yüzde 30 az olduğunu söyledi. “Fiyatlar, maliyetler nedeniyle yüksek olduğu için vatandaşa fazla geliyor. Kesim yapmak istemiyorlar. Büyükbaşta durum böyle.” diyen Mete, “Taşrada yaşıyoruz. Evinde 3-5 hayvanı olanlar vardı. Geçen yıl 2 bin 500- bin lira iken büyükbaşta hisse fiyatı bu sene 5-6 bin lira oldu. Çünkü yem fiyatları 97 lira iken 200 liraya çıktı. Yonca 1.2 lira iken 4 liraya çıktı. Nakliye vs. ekleyince onu da geçiyor.” bilgisini verdi.

EYLÜLDE SÜT KRİZİ YAŞANABİLİR
Mete, sütte ülkeyi bir krizin beklediğine işaret ederek,

“8 ton süt toplarken 3 tona düştü. Mevsimsel anlamda bir düşüş de var ama küçük işletmelerde yani ailelerdeki hayvanlar kesime gitti. Bunun sıkıntısını biz eylülde göreceğiz. Süt krizi bizi bekliyor. Marttan beri üretilen süt miktarında azalış var.” ifadelerini kullandı. (Aydınlık)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar