Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Kazanamayan üretici tarlaları terk ediyor!”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Tarım arazilerinin azalmasına pararel olarak çiftçi sayısındaki düşüş de sürekli artıyor. Üretici para kazanamıyor, tüketici yüksek fiyattan ürün almak zorunda kalıyor. Bu durumun tek kârlısı ise aracılar oluyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkemizde halen ve inatla hububat başta olmak üzere ithalata bağlı tarım politikalarının uygulanmaya devam ettiğini, bu olumsuzluğun faturasını ileriki yıllarda toplumun tüm kesimlerinin ağır bir şekilde ödeyeceğini belirtti.

1980’lı yıllarda 28 milyon hektar olan tarım arazisi varlığımızın, bugün 23 milyon hektara gerilediğini ve yaklaşık 5 milyon hektar tarım arazisinin artık tarım arazisi olmaktan çıktığını anlatan Fethi Gürer, “Tarım arazilerinin azalmasına pararel olarak çiftçi sayısındaki düşüş de sürekli artıyor. Üretici para kazanamıyor, tüketici yüksek fiyattan ürün almak zorunda kalıyor. Bu durumun tek kârlısı ise aracılar oluyor” diye konuştu.

ACİL DESTEK VERİLMELİ
Gürer, 2021 yılında kuraklığın yanı sıra bazı bölgelerde dolu ve don ile oluşan ürün hasarlarının da çiftçinin belini büktüğünü, afet bölgelerinde çiftçiye acil destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

ÇİFTÇİ DEVLETTEN ALACAKLI
Gürer’in verdiği bilgiye göre halen çiftçilerin bankalara 137 milyar TL olan borcu, tarım kredi ve diğer borçları ile 180 milyar TL’yi buluyor. 2006 yılında çıkan Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesine göre milli gelirin % 1’inin çiftçiye verilmesi gerekirken Gürer, “Bugüne kadar bu miktarın ancak yarısı verilmiş durumda, yani çiftçi devletten alacaklı” dedi. (Sözcü)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ay yıldızlı sürü görenleri duygulandırdı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

“7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyoruz”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köselerli Yörükleri şölende buluştu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar