Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Keçi ayıyı öldürdü!

Kanada’da yaban hayatı uzmanları, geçen haftalarda ölü bulunan bir Kuzey Amerika bozayısını, bir ak dağ keçisinin öldürdüğünü düşünüyor.

Britanya Kolumbiyası eyaletinde 4 Eylül’de yürüyüş yapan bir kişi, 70 kilo ağırlığındaki bir ayının cesediyle karşılaşmıştı. Adı açıklanmayan yürüyüşçü bunun ardından yetkililerle temasa geçmişti.

Kanada’nın doğal ve tarihi mirasıyla ilgilenen devlete bağlı Parks Canada’dan yetkililer yapılan otopsinin sonucunda, yaraların “ak dağ keçisi boynuzlarının boyutu ve şekliyle” uyumlu olduğunu tespit etti. Boynuzların, ayının koltuk altlarını ve boynunu delip geçtiği görüldü.

Parks Canada ekolojisti David Laskin şöyle konuştu:

“Kuzey Amerika bozayıları genellikle avının kafasına, ensesine ve omuzlarına odaklanır. Bu saldırılar genellikle yukarıdan yapılır. Bir ak dağ keçisiyse kendini boynuzlarıyla savunur.

Laval Üniversitesi’nden Steeve Côté ise nadir olsa da keçilerin bir ayıyı öldürebileceğini söyledi:

Keçilerin tek ihtiyacı iyi bir boynuz darbesi.

Kalın beyaz tüyleriyle dağların tepesinde bir hayalet gibi dolaşan ak dağ keçileri 125 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor. Boynuzu 30 santimetreye varabilen bu hayvanlar dağlardaki küçük çıkıntılarda epey çevik bir şekilde hareket edebiliyor.”

2018’de yine Kanada’daki Yoho Milli Parkı’nda bir Kuzey Amerika bozayısıyla bir ak dağ keçisi ve yavrusunun karşılaşması görüntülenmişti. (INDEPENDENT TÜRKÇE)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Keçi kavgasında kan aktı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Yaban keçisi avlayan şahsa ağır ceza kesildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köye dönmek isteyen vatandaşa birlik desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar