Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kesilen stopaj vergileri iade ediliyor!

Vergi Usul Kanununa eklenen bir madde ile çiftçiden destek ödemelerinde kesilen yüzde 4 stopaj vergisi kesintisi 5 yıl geriye dönük faizi ile birlikte iade edilecek. Geri iade edilecek vergi kesintisinin küçükbaş hayvancılıkta hayvan başı 8 ile 10 liraya karşılık geleceği tahmin ediliyor.

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, konu ile ilgili bir mesaj yayınlayarak, şunları kaydetti:

“Vergi Usul Kanununa eklenen madde ile üyelerimize ve çiftçilere ödenen desteklerden kesilen yüzde 4 stopaj vergisi 5 yıl geriye yönelik faizi ile iade edilecek. Küçükbaş hayvan başı 8 ile 10 TL civarında bir desteklemenin geri ödeneceğini tahmin ediyorum. Bu iade desteği bir defaya mahsus olacak Bundan sonraki yıllarda ise artık desteklemelerden yüzde 4 stopaj kesilmeyecek.”

Bilindiği üzere Şanlıurfa’da çiftçilerin Danıştay’a açtıkları dava, çiftçilerin lehine sonuçlanmıştı. Danıştay Üçüncü Dairesi tarafından yapılan incelemede, “Çiftçilere tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak, alan bazlı olarak yapılan mazot ve gübre desteği ödemesinin doğrudan gelir desteği mahiyetinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durumda, çiftçilere yapılan doğrudan gelir desteği ödemeleri üzerinden tahakkuk eden ve ödenen gelir (stopaj) vergisinde hukuka uyarlık yoktur. Bu nedenle vergi mahkemesi kararının bozulması gerekmiştir” kararı verilmişti.

Diğer yandan sadece 2020 ve 2021 yılları için çiftçiye iade edilecek vergi kesintisi 2 milyar lirayı geçiyor. (Tarımdanhaber)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Küçükbaş kurbanlıkların bulunduğu kamyonet devrildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Afgan çobanı öldürlere ağırlaştırılmış müebbet

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kahreden traktör kazası!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar