Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Korkutan tablo: Susuzluktan ölüyorlar…

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine bağlı Kurucahöyük kırsal mahallesinde hayvanlar susuzluktan dolayı bir bir telef olduğunu ifade eden HÜDA PAR Şanlıurfa il Başkanı Emin Özaslan yanındakilerle beraber mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kurucahöyük kırsal mahallesinde, mahalle sakinleri yıllardır susuzlukla adeta yaşam mücadelesi veriyor. Yaklaşık 250 hanenin yer aldığı ve binden fazla kişi yaşadığı mahallede geçim kaynağını küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık oluşturuyor. Mahallede yaklaşık 30 bin küçükbaş ve 800 büyükbaş hayvan bulunuyor. Hayvanlarının susuzluktan dolayı telef olduğunu ifade eden mahalle sakinleri, ölen hayvanlarını köyün hemen dışında bulunan alanlara gömüyor.

HAYVAN LEŞİ KOKUSU!

Çocuklarının sağlıksız sulardan içtiğinden dolayı hastalandığını ileri süren mahalle sakinleri, her gün hastaneye gittiklerini ifade ettiler. Mahalle sakinleri köylerine su şebekesi geldiği halde kendi mahallelerine su yetişene kadar suların kesildiğini ileri sürerek, başta Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ŞUSKİ ve Birecik Belediyesini göreve çağırdı. Mahalle sakinleri su sorunlarının çözülmemesi halinde mahalleyi terk edeceklerini dile getirdiler.
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan ve HÜDA PAR Birecik İlçe Başkanı Murat Çimender, su sorunu yaşayan mahalleyi ziyaret ederek susuzluktan kırılan mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

“HAYVANCILIK İÇİN TAM BİR ÜRETİM MERKEZİ”

Mahalle halkının sorunlarını dinleyen HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün Birecik ilçesinin Kurucahöyük köyüne geldik. Bu köy o kadar önemli bir köydür ki temel geçim kaynağı hayvancılıktır. Köy hayvancılıkla uğraşıyor. Köyde yaklaşık 250-300 hane var. Köydeki kardeşlerimiz, 30 bin tane küçükbaş ve 800 adet büyükbaş hayvan yetiştiriyor. Burası hayvancılık için tam bir ‘üretim’ merkezidir. Burası tam bir üretim üssü haline gelmiş.” sözlerine yer verdi.

“HAYVANLAR SUSUZLUKTAN DOLAYI TELEF OLUYOR”

Mahalle sakinlerinin su sıkıntısına dikkat çeken Özaslan, “ŞUŞKİ ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getiremediği için buradaki kardeşlerimizin hayvanları susuzluktan dolayı telef oluyor. Köyün etrafını gezdik. Her taraf hayvan leşi ile dolu. Abartmıyorum, kendi gözlerimizle gördük. Köyün dört bir tarafı hayvan leşleri ile dolu; çünkü bazı evlerin günde 6-7 hayvanı telef oluyor. Nedeni; köyde suyun olmamasıdır. Köydeki halkın ve çocukların bile içecek suyu yok. Bu durum ŞUSKİ için çok mu zor? Köyde altyapı ve şebeke var; fakat su akmıyor.

“BURADAKİ İNSANLARIN FERYADINI DUYMAK GEREKİR”

“Tekrar söylüyorum; bu köyde 30 bin küçükbaş, 800 de büyükbaş hayvan var. Susuzluktan dolayı her gün hayvanlar telef oluyor. O zaman Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bir an önce köyün su sorununu halletmesi lazım. Şanlıurfa’nın 14 milletvekilinin, buradaki insanların feryadını duyması gerekir” dedi.

“BİR AN ÖNCE SU VERİLMELİDİR”

Eğer bu köydeki kardeşlerimiz hayvancılığı bırakırsa ne olur biliyor musunuz? Şehirdeki çocuklarımız süt bulamaz. Kimse peynir, yoğurt ve et yiyemez. Bu memlekette hayvancılık biterse o zaman et bulamayız. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere hemen akabinde ŞUSKİ’nin yetkilileri ve Urfa’nın bütün milletvekilleri, bu feryadı duymalıdır. Birecik Kurucahöyük köyüne bir an önce su verilmelidir. Bu köydeki kardeşlerimizin mağduriyeti son bulmalıdır. Bu köydeki kardeşlerimizin bir hayvanının telef olması demek sadece buradaki insanların cebinden çıkan bir para değildir.

“LÜTFEN BU DURUMA DUR DİYELİM”

Yaşadıkları su sıkıntısında dikkat çeken Kurucahöyük Mahallesi Muhtarı Mehmet İzci, “Köyde suyumuzun olmamasından dolayı perişanız. Susuzluktan dolayı hayvanlarımız telef oluyor. Köy, komple susuzdur. Su, 20 köyün içerisinde dolaşıyor; fakat bizim köye ulaşmıyor. Hâlbuki su deposu ile aramızda 5-6 kilometre var. Susuz olduğumuzu yetkililer duysun. Yetkililer ‘suyunuz akacak, 2-3 gün bize müsaade verin’ diyor. Kaç defadır ŞUŞKİ müdürünü aradım. Belediye başkan yardımcısının yanına gittim. Pazartesi günü suyumuzun geleceğini söylediler. Pazartesi günü geldi ama su sıkıntımız devam ediyor. Susuzluktan dolayı köyün etrafı hayvan ölüleri ile doludur. Hayvan yetiştiremediğim için 250 hayvanımı sattım. Susuzluktan dolayı hayvanlarımı satıyorum. Su için köylere gidiyoruz ama bazı köyler bize su vermiyor. Yaklaşık 30-40 hayvanım susuzluktan dolayı telef oldu” şeklinde konuştu. (Urfanatik)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar