Bizimle İletişime Geçin

Gıda

Korona eti vurdu!

Koronavirüsün (Kovid-19) etkilediği turizm ve yemek endüstrisi nedeniyle kırmızı et tüketiminde bu yıl yüzde 30 daralma öngörülüyor. Türkiye’deki et tüketiminin yüzde 20’si turizmde gerçekleşiyordu.

Yetişkin bir insanın dengeli ve sağlıklı beslenmesi için yılda ortalama 25 kg kırmızı et tüketmesi gerekir. Et tüketimi, yaşam standartları, beslenme kültürü, hayvancılık faaliyetlerindeki sürdürülebilir düzenlemeler ve tüketici fiyatlarının yanı sıra makroekonomik belirsizlik ile kişi başına düşen GSMH ile ilgili.

DÜNYADA DÜŞÜŞ
OECD verilerine göre 2020’nin son çeyreğinde kırmızı et tüketiminin en yüksek olduğu 3 ülke Arjantin (36,8 kg), ABD (26,1 kg) ve Brezilya (24,4 kg). Bu ülkelerde bir önceki yıla kıyasla kişi başı et tüketimi ortalamasında düşüş söz konusu. Et tüketiminin en fazla olduğu Arjantin’in 2019 yılında kişi başı dana ve sığır eti tüketimi ortalama 37,9 kilogramdı. Türkiye için 2020’de dana ve sığır eti tüketiminde 9,6 kilogramlık bir öngörülüyor.

TURİZM VE CATERİNG ETKİSİ
Bu yıl ise Türkiye’de kırmızı et üretiminde koronavirüs salgını nedeniyle yüzde 30 daralma öngörülüyor. Et tüketiminin yüzde 20’sini karşılayan turizm sektörünün salgından etkilenmesinin bu daralmada büyük paya sahip olduğunu belirtiyor. Turizmin pandemiden ciddi oranda etkilenmesinin yanı sıra toplu yemek üretimi yapan noktaların, catering ve restoranların kapanması ya da mevcut kapasitelerini yüzde 80 oranında azaltmaları nedeniyle ev dışı tüketim satış kanalı sektörel bazda ciddi anlamda zarar gördüğü ifade ediliyor. (Yenisafak)

4 Comments

4 Comments

  1. Pingback: Korona artıyor! Köyler kapanıyor!

  2. Pingback: "Laboratuvar et" ilk satış onayını aldı!

  3. Pingback: Küçükbaşlar güneye göçüyor...

  4. Pingback: "Sentetik et yenir mi, yenmez mi?" Uzmanlar cevapladı...

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda

Profesörden kırmızı et açıklaması: “Hastalıklardan koruyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

Koyun-Kuzu kafasına yoğun talep

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

Süt üretimimiz arttı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar