Köydü, Mahalle oldu!

Gıda üretim merkezi köylerimiz, şimdilerde büyükşehirlerimize mahalle oldu. Eskiden kırsal denince akla gelen akan dereler, yemyeşil ovalar, ağaçlı yamaçlar, taş evler ve yaylaya çıkılınca görülen manzaralardı. Bir köye gidilince resimlerdeki özlem duyulan, insanın içini açan bu manzaralar ile gerçek hayli birbirine yakındı.

 

 

Yıl 2019. Manzaralar sadece resimlerden ibaret. Artık kırsal yatırımcıların devasa tesisleri, hafta sonu gidilen evler, çok katlı beton binalar, taş ocağı olmuş dağlar, bentlerle tutulmuş akmayan dereler ve çayır yerine besiye çekilmiş aşırı büyük ahırlar var görülen.

Tarımsal üretim denince para kazanma yöntemi olarak daha çok tarla ve daha çok hayvan algısı yerleşmiş durumda. Bir çiftçinin 10 tane ineği varsa veya 20 dönüm tarlası varsa açlıktan ölmeye mahkum gözüyle bakılıyor.

Şehir hayatının cazibesi varken kimse köyde yaşamak istemiyor. Köyden göçüş hızla devam ediyor. Ne yazık ki endüstriyel üretime mahkum yeni nesil yetişiyor.

İçerisinde süt olmayan peyniri, yarısı su olan sütü, yararı olmayan yoğurdu, doğallıktan zerre nasibini almamış eti, sebzeyi ve meyveyi yiyerek büyüyen, kirli hava soluyan, stresten bitap düşmüş bir nesil var.

Tarımda Mikro İşletmeler

Özellikle Avrupa’da tarımsal üretimin temelinde aile işletmeleri, yani mikro büyüklükte işletmeler var. Türkiye’de ise göç faaliyetlerine bağlı olarak büyük işletmeler üretimde söz sahibi. Bu üretim modellemesi seri sanayi üretimini zaruri kılmakta ve besin, lezzet kavramları adına fayda sağlamamaktadır.

Üretimde faydayı ve ekonomik girdi düzeyini artırmak katma değerli üretim ile mümkündür. Bu noktada mikro işletmeler elindeki ham maddeyi kendileri işleyerek hem yöresel tadı yakalamak hem de ürettikleri ürün sayesinde aracıların teslim ettikleri üretim payı kasalarında kalacak. Sonuç olarak tüketici aradığı lezzet ve besin değerine ulaşabilecek, üretici ise katma değerli ürünü işleyerek ekonomik olarak rahat nefes alabilecektir. Bu iki durum neticesinde tarımsal üretimde yaşanan kayıplar ve kaçaklar azalarak ülke ekonomisinde tarım sektörünün payını, ait olduğu yere hızla yaklaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir