Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Koyun yıkama makinaları yaygınlaşıyor…

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) tarafından desteklenen Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) kapsamında Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortak hazırlanan “Kop ile Koyun Yıkama Makinalarının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında 2 adet küçükbaş hayvan yıkama makinası alındı.

Makinalar Yozgat çiftçisine hizmet edecek. Yozgat Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, koyunlarda görülen dış parazitlerin, özellikle de bit, pire gibi insektler ile akar ve kenelerden korunmanın hayvan sağlığı açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Alınan koyun yıkama makinaları ile dış parazitlere karşı etkili ve hijyenik ilaçlama yapılabileceğini ve bu makinalarla Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından küçükbaş üreticisine hizmet edileceğini kaydeden Özkaya, “Parazitlerin bir kısmının hayvanlarda kan kaybı ve ane koyun yıkama makinaları yaygınlaştırılıyor miye, ısırılan yerde fiziksel hasara, alerjik reaksiyonlara, diğer hastalıklara karşı direncin azalmasına, ağırlık kaybına, süt veriminde düşmeye, yemden yararlanmanın azalmasına, üreme bozuklukları gibi pek çok olumsuz etkiye neden oluyor” dedi.

İstenmeyen etkilerden ve yapılan mücadele masraflarından dolayı üreticinin büyük ekonomik kayıplara uğradığını belirten Özkaya; “Özellikle ilkbahar aylarının başlamasıyla beraber başlayan mera ve yaylacılık, dış parazitler ve hastalıklar yönünden önem arz etmekte ve kırsal alanın şartlarının zorlukları nedeni ile yeterli düzeyde banyo ve yıkama gibi dış paraziter mücadele gerçekleştirilememektedir” şeklinde konuştu. İl Müdürü Özkaya, bu açıdan alınan koyun yıkama makinalarının bölge üreticisine ve hayvancılığına katkı sağlamak açısından önemini olduğuna işaret etti. (Yozgatcamlık)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

Başkan Çelik’ten Ramazan mesajı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Kırklareli’nde koyun ve keçi sütü fiyatları belirleniyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

“Vatandaş yerinde doysun, köyünde kalsın”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.