Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Koyunculuğa büyük destek!

Küçükbaş hayvan sayısını artırmak amacıyla ‘Köyde yaşamak için bir sürü neden var’ projesi kapsamında Ziraat Bankası ile imzaladığı protokol çerçevesinde yetiştiriciye, ipoteksiz 7 yıl geri ödemeli 100 bin lira faizsiz kredi verilecek.

Küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan 300 koyun projesi kadük kalırken, ‘Köyde yaşamak için bir sürü neden var’ projesi kapsamında başlatılan uygulama ilgi görmeye başladı. Proje ilk olarak Tokat’ta hayata geçirilirken, projeden yararlanmak için kısa sürede 6 bin kişi başvuru yaptı. Yapılan başvurular kapsamında faizsiz koyun kredisinden yararlanmaya hak kazanan yetiştiriciye 100 bin hayvan teslim edildi. Proje kapsamında Gaziantep Valiliği ile Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Buna göre Gaziantep’te önümüzdeki günlerde yetiştiricilerden başvurular alınmaya başlanacak. Projenin bütün illerde uygulanması beklenirken, projenin uygulanacağı illerde o ilin Valiliği ile Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalanması gerekiyor. Yozgat Valiliğinin de bu konuda önümüzdeki günlerde çalışma başlatarak, Ziraat Bankası ile protokol imzalaması bekleniyor. Proje ile 100’ün altında küçükbaş hayvanı olan üreticilere ilave destek verilerek sayının 100’ün üzerine çıkarılması amaçlanıyor. Valilik tarafından protokol imzalanmasının ardından, besicinin Tarım Müdürlüğüne kayıtlı işletmesi olması ve bulunduğu ilde ikamet etmesi gerekiyor. Faal olarak küçükbaş hayvancılık yapanlar ve bu işi yeni yapacak olanlar proje kapsamında başvuru yapabilecek. En az 100 baş ve üzeri hayvanlık sürüyü alacak kapasite de ağılı olması gerekiyor. İşletme şahsın kendi malı veya kiralık da olabilir, ancak kiralık ise kira sözleşmesi en az 7 yıl olmalı. Başvuru için şahıs veya şirket olması fark etmiyor. (İleri Gazetesi)

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi Nedir? Şartları Nelerdir? Kimler Faydalanabilir?” haberini okumak için tıklayınız…

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar