Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Koyunlar, mobil banyoları sevdi

Kayseri Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarafından hizmete sokulan mobil koyun banyoluğu ilçe sınırlarını aşarak bölge çapında hizmete sokuldu. Mobil banyo ile temizlenen koyunların ette ve yünde yüzde 20 verimi arttı.

Tarım ve hayvancılığa verdiği destekle dikkat çeken Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarafından geçen yıl hizmete giren mobil koyun banyoluğu, ilçe sınırlarını aşarak bölgeye hizmet vermeye başladı. Ette ve yünde yüzde 20 oranında verim artışı sağlayan mobil koyun banyoluğundan Tomarza’nın Kızılören Mahallesi’ndeki küçükbaş üreticileri de istifade etti.
Yapılan çalışmayla ilgili bilgiler veren Talas Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Ramazan Bakır, koyunları dış parazitlerden temizleyen mobil banyoluğun bölgede ilk kez uygulandığını söyledi.
Bakır, banyoluğun günlük bin koyun yıkama kapasitesine sahip olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar 6 binin üzerinde koyun yıkanarak dış parazitlerinden temizlendi. Bu hizmete ilçemizin dışında bölgemizden de oldukça fazla sayıda talep mevcut. Mustafa Yalçın Başkanımızın talimatıyla bölgedeki üreticilerimize de hizmet veriyoruz. Talas dışında Tomarza Kızılören’de 300 koyunu yıkamak için buradayız” dedi.

“İLK KEZ BÖYLE BİR HİZMET GÖRÜYORUM”

Koyun yıkama makinesinden ilk kez yararlanan üreticiler de yapılan hizmetten duydukları memnuniyeti ifade ederek Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.
Bölgedeki üreticilerden Ali Ağkale, 25 yıldan beri hayvancılıkla uğraştığını dile getirerek, “İlk kez böyle bir hizmet görüyorum. Talas Belediyesi’nin böyle bir hizmetini duyunca müracaat ettim. Sağ olsunlar bizleri kırmadılar. Bu makineyi yaptıranlardan, burada çalışanlara kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da koyunları yıkatmaya devam edeceğim. Biz üretelim ki Türkiye gelişsin” şeklinde konuştu. (Sabah)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar