Bizimle İletişime Geçin

Destekler

Koyunları ölen yetiştiriciye destek gecikmedi

Aksaray’ın Eskil ilçesinde, 2 hafta önce merada otlattığı koyunlarından 164’ü ölen Cuma Mutlu’ya, Vali Hamza Aydoğdu’nun girişimleri sonucu 100 koyun hediye edildi.

İlçeye bağlı Dayıkuyu Yaylası’nda küçükbaş yetiştiriciliği yapan Cuma Mutlu, 2 hafta önce akşam saatlerinde koyunlarını otlatmak için meraya götürdü. Tarlanın kenarında birikmiş sudan içen hayvanların bazılarının ağız ve burunlarından kan ve köpük gelmeye başladı. Hayvanlarının öldüğünü fark eden Mutlu, durumu jandarma ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen ekipler, inceleme yapıp hayvanlardan numune aldı. İncelemelerin devam ettiği öğrenildi.

Vali Hamza Aydoğdu’nun girişimleri sonucu Eskil Kaymakamlığı, Eskil Belediyesi, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği üyeleri tarafından 100 koyun temin edilip, Cuma Mutlu’ya hediye edildi. (Sondakika)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destekler

İzmir’in umut sürüsü gün geçtikçe çoğalıyor…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

‘Yapamazsın’ diyenlere inat çiftlik kurdu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

O desteğin şartları açıklandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, yeni ağıl yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine, alet ve ekipman alımına vereceği desteğin uygulama rehberi açıklandı.

Rehberde yer alan şartlara göre;

Başvurular, 30 Temmuz 2021 tarihine kadar yapılabilecek ve destekten, Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı, en az 1 yıldır aktif olan işletmeler yararlanabilecek. Kanuni takipte vergi borcu ve Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu olanlar destekten faydalanamayacak.

Hibe programı tüm illerde uygulanacak ancak genel müdürlük, bölgesel gelişmişlik farklılıkları, illerin hayvan miktarı, mera potansiyeli ve yem bitkileri ekilişleri gibi kriterlere göre, gerek başvuru alınması ve gerekse başvuruların değerlendirilmesinde program illerini belirleyebilecek.

Hibe programı kapsamında başvurusu onaylanan gerçek ve tüzel kişiler; küçükbaş için en az 100/en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, belirlenen şekilde hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine alet ve ekipman alımı yatırımlarında, üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılacak. Destek oranları her bir alanda yüzde 50 hibe olarak uygulanacak ve yalnızca 1 kez alınabilecek.

 

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar