Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Küçükbaş Hayvanlara Meşe Yaprağı

Besiciler, kış mevsiminde küçükbaş hayvanlara meşe yaprağı veriyor.

Batman’ın Gercüş ilçesinde etkili olan kar, özellikle küçükbaş hayvan besiciliği yapanlar da kış aylarında hayvanlarından daha verim almak için stokladığı meşe yaprağı yem olarak veriyor.

Suni yem yerine daha doğal olan ve kırsalında bol miktarda bulunan meşe ağaçlarının budanarak yapraklarının kurutulmasının önemli olduğunu belirten Batmanlı besiciler, sonbaharda hayvanları için meşe yaprağı stokladıklarını söyledi.

Meşe yaprağının kış aylarında saman ve arpanın yanında özellikle keçi ve koyun gibi küçükbaş hayvanlara yedirdiklerini, bunun sonucunda da hayvanlardan daha iyi ürün aldıklarını belirten besiciler, “Meşe yaprağı yiyen hayvan daha iyi beslenmekte. Bunun sonucu olarak hem et ve hem de süt ürünü alımında daha verim elde edilmektedir. Ayrıca doğal beslendikleri için insanlar sağlıklı et ve süt, süt ürünleri tüketebilmektedirler. Biz geçmiş yıllardan beri hayvanlarımızı meşe yaprağı ile beslemeye daha uygun buluyoruz. Meşeliğimizden topladığımız için ekonomik olarak da hayvanlarımızı besleme olanağı yaratmış oluyoruz. Tüm besicileri eskiden olduğu gibi suni yem yerine hayvanlarını meşe yaprağı ile beslemelerini öneriyoruz” dediler.

 

 

Kaynak: Batman Çağdaş Gazetesi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ay yıldızlı sürü görenleri duygulandırdı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

“7 bin lira maaşla yerli çoban bulamıyoruz”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köselerli Yörükleri şölende buluştu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar