Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Küçükbaş hayvanların ıslahı projeleri devam ediyor…

Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda proje kapsamında Malatya’da uygulanan Akkaraman koyun ırkına yönelik yapılan çalışmalar ele alınarak bu güne kadar yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Koyun Keçi yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, yapılan çalışmaları; “Arapgir ve Yazıhan ilçelerimizde uygulanan çalışmalarla ilgili önceki gün konunun uzmanlarıyla birlikte Yazıhan ilçemizde yürütme kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Yılda bir defa yapılan toplantıda verim kayıtları başta olmak üzere ele alınması ve yapılması gereken çalışılmalar ele alındı. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sahaya çıkarak kontrol yapılıyor. Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri yapılan çalışmaları yerinde inceliyoruz. Malatya’daki projemiz kapsamında,  yetiştiriciye, üreticiye getirisi-götürüsü nedir? Halk elinde ıslah çalışmasının ilçelerdeki verimlilik kayırları nasıldır. İkizlik oranı nasıldır? Buna benzer çalışmalar, yerinde kontrol ediliyor hem de yerinde değerlendirmeler yapılıyor. Yaşanan sıkıntılar varsa tespit edilerek kayıt altına alınıyor ve konu yürütme kurulunda görüşülüyor. Yürütme kurulundaki asıl amaç ise, hak eden yetiştiricinin hak ettiği desteği almasına yönelik bir yılda bir yapılan bir çalışma oluyor. Biz birlik olarak gerek Tarım İl ve İlçe Müdürlüğümüz ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüklerimizin personelleri ile birlikte gerek bizim elamanlarımız sürekli sahada olduğumuz için oradaki verim kayıtlarına, koç katımı, elde aşım gibi çalışmaların hepsi yapılıyor. Çok şükür Malatya olarak bir sıkıntımız yoktur. Verimli çalışmalar yapıyoruz ve bu çalışmalarımız devam ediyor. Halk Elinde ıslah projemiz Arguvan ve Arapgir ilçelerinde devam ederken soy kütüğü çalışmalarımız da Malatya il hudutları içindeki müracaat eden ve çalışmalarını bir şekilde yapan yetiştiricilerimizle birlikte devam ediyor. Bildiğiniz gibi soy kütüğü çalışması zor ve emek isteyen bir çalışma istiyor. Bu nedenle de bu emeği verebilecek şartları taşıyan herkes buna müracaat edebilir. Bu çalışmadan Devletimizin, Bakanlığımızın verdiği desteklerden yararlanabilir” şeklinde değerlendirdi.

Düzenlenen toplantıya Tarım Orman İl Müdürü Vekili Ahmet Turan Karaca, TAGEM Genel Müdürlüğünden Doç.Dr İrfan Taşkıran,  Veysel Serkan Günbey, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü V.Dr. Selami Aygen, Yazıhan Tarım Ve Orman İlçe Müdürü Zafer Tanrıverdi,  Proje Sorumlusu Doç.Dr.Zeki Erişir, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ve Projede görev alacak teknik personeller katıldı. (Malatyasonsoz)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten üyelere müjde!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

“Küçükbaş hayvancılık sektörü zarar ediyor”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

En güzel honamlı ve merinos seçildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar