Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

“Küçükbaş üreticisi azalıyor!”

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin yaylalardan zorlu dönüşü sürüyor. Hayvan yetiştiricilerini zorlu yolcuklarında yalnız bırakmayan Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, yetiştiricilerin sorunlarına dikkat çekti.

Gaziantep’ten mayıs ayının sonunda Sivas, Kayseri, Malatya ve Kahramanmaraş yaylalarına küçükbaş hayvanlarını götüren göçerlerin binlerce hayvanı ile aylar süren dönüş yolculukları devam ediyor. Birlik Başkanı Osman Türkman Sivas’tan yola çıkan göçerleri dağlarda yalnız bırakmayarak ziyaret etti.

DÖNÜŞ YOLCUĞU BAŞLADI
Gaziantepli göçerleri dağlardaki geliş güzergahlarında ziyaret eden Birlik Başkanı Osman Türkman, “Gaziantep genelinde meralarımız kurak olup, ot miktarı çok az, aynı zamanda su problemi var. Yazın yaklaşması ile göçer üyelerimiz hayvanlarının mera, yayla ihtiyacını karşılamak üzere mayıs ayının sonlarına doğru sürülerini Sivas, Kayseri, Malatya ve Kahramanmaraş’a götürmekteler. Yaklaşık 5 ay meralarda hayvanlarını otlatan üyelerimiz havaların soğumaya başlaması ile Ekim ayı içerisinde dönüş yolculuğuna başlıyorlar’’ dedi.

ZORLU YOLCULUKTA SIKINTI ÇEKİYORLAR
Sözlerini sürdüren Türkman, ‘’Hayvanlarını Gaziantep’e getirmek üzere yola çıkan bazı üyelerimiz aylar sürecek yaya yolculuğunu göze alıyor. Binlerce hayvanlık sürüler ile aylarca dağlardan aşarak gelmeye çalışan üyelerimiz bu zorlu yolculuğu hayvanlarını biraz daha dağlarda doyurup, aşırı artan yem maliyetlerinden daha az etkilenmek için ve daha az nakliye parası ödemek için yapıyorlar. Şu anda 100’e yakın üyemiz on binlerce hayvan ile dağlardan gelmeye çalışıyorlar. Tabi aylar süren bu zorlu yolculukta çok sıkıntı çekiyorlar. Başta zorlu dağ şartları, geceleri eksinin altında olan hava sıcaklığı, yağan kar, yağmur, yıldırım çarpması, kurt saldırıları, hırsızlık olayları, temiz suya ulaşma problemi, barınma, ekmek gibi ihtiyaçları ve sorunları var. Geceleri keçenin içinde toprağın üstünde yatıp, aylarca banyo yapamayıp, ayakkabılarını bile günlerce ayaklarından çıkaramamaktalar. Hepsinin elleri nasır bağlamış’’ ifadelerine yer verdi.

ÜRETİCİLERİMİZİN SAYISI AZALIYOR
Üyelerine moral vermek üzere ziyarete giden Türkman, “Bizde Sivas ve Kahramanmaraş arasındaki dağlık alanlardan Gaziantep’e binlerce küçükbaş hayvan ile gelmeye çalışan onlarca üyemize moral olsun diye ziyaret ettik. Onların zorlu yolculuklarına şahitlik yaptık. Yanlarında iken yağan yağmura ve doluya yakalandık. Bizim birkaç saatlik ziyaret sürecinde dayanamadığımız hava şartlarının zorluğuna üyelerimiz bir aydan fazladır günün 24 saati maruz kalabiliyorlar. Biz gidip ziyaret ettik geri geldik. Ancak hepimizin unutmaması lazım ki gıdamızı üretmeyen çalışan onlarca çoban kardeşim on binlerce küçükbaş hayvan ile şu anda dağ başlarında zorlu şartlarda gelmeye, yürümeye çalışıyorlar. Bu üyelerimiz, üreticilerimiz maalesef bu kadar zorlu üretim şartlarına rağmen zarar ediyorlar ve bir çoğu hayvanlarının kışlık yemini dahi alamadı. Bu üreticilerimizin sayısı her geçen gün azalıyor. Sahip çıkmazsak azalan üretim sofralarımıza gelecek gıdanın daha azalması ve fiyatının daha da artması demektir” diyerek sözlerini tamamladı. (Gazianteppusula)

Birlikler

İzmir’de birlik karıştı!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Malatyalı Başkan’dan “destek çağrısı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten üyelere müjde!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar