Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kurbanlıklar şap aşısı yapılarak satışa sunulacak!

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, bu yıl Kurban Bayramı dolayısıyla satışa sunulmak üzere çeşitli illere sevk edilecek küçükbaş hayvanlara şap aşısı yapılacağını bildirdi.

Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde ciddi ve hızlı tedbirler aldığını söyledi.
Tarım ve hayvancılık sektöründe işlerin normal sürecinde dönmeye başladığını ifade eden Kılıç, “Tarım ve hayvancılık sektöründe sosyal mesafe, temizlik ve maske takılması konusunda ilgililere uyarıda bulunuyoruz ama salgın Kurban Bayramı sürecine çok olumsuz bir etki yapmayacakmış gibi gözüküyor.” dedi.
Kılıç, salgın nedeniyle vatandaşların kurban kesiminde kararsız bir süreç yaşadığını anlatarak, “Kurban sevkiyatlarında çok ciddi bir artış yok, yani orada kesecek miyiz, kesmeyecek miyiz, pandemi sürecinde nasıl davranacağız, iller arasında yasak gelecek mi, vatandaşlar bunları kestiremediği için kararsızlık var. Ama inanıyorum ki birkaç gün içerisinde inşallah ülkemizde pozitif sayılarımızda da bir artış olmaz.” diye konuştu.
Kurbanlıklar ile ilgili önceki yıllarda Kurban Bayramı’nda alınan tedbirlerin aynen devam ettiğini anlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurban Bayramı’nda önceki yıllardaki tedbirler ne ise bu yıl da geçerli. Yani aşıların yaptırılmış, pasaportların alınmış, hayvanların yol belgelerinin düzenlenmiş olması lazım. Bu yıl biraz daha avantajlar var, internet üzerinden hızlı şekilde girişler yapıldığı için bu belgelerin alınması daha kolay olacak. Bu yıl ilave olarak koyunlarda da şap aşısı yapılması ihtiyacı ve isteği var. O aşılar da illerimize yavaş yavaş gönderilmeye başlandı.”

“ŞAP AŞISINI BİR HAFTA ÖNCEDEN YAPTIRMALARI YETECEK”

Kılıç, koyunlarda şap aşısının sevkiyat öncesi yapılması gerektiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Besicilerimizin koyunlarda şap aşısını bir hafta önceden yaptırmış olmaları yetecek, bu aşılarla sevkiyatını yapacaklar. Türkiye’de önceki yıllarda yaklaşık 2 milyon 800 bin civarında küçükbaş, 850-900 bin civarında büyükbaş hayvan kurbanlık edilirdi. Bu yıl bu sayının çok daha üzerinde, yaklaşık 4 milyon küçükbaş, 1,2 milyonun üzerinde de büyükbaş hayvanımız kurbanlık için hazır. Kurbanlık sayısında bir sıkıntı yaşanmayacak gibi gözüküyor.”

Kars’tan Türkiye’nin birçok bölgesine kurbanlık sevkiyatının yapıldığını vurgulayan Kılıç, şehrin Türkiye’de canlı hayvan sermayesi varlığı açısından 5. sırada olduğunu sözlerine ekledi. (Haber7)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar