Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kurbanlıklarda Koronavirüs Olur Mu?

Koronavirüse karşı verdiğimiz amansız mücadelede aşının henüz bulunamamış olması bizlere halen risk faktörü oluştururken alınan bir takım önlemler vaka sayılarını sıfırlamasada önemli ölçüde düşmesine yardımcı olabiliyor.

Yaklaşan kurban bayramı ile bir çok soru cevabını bekliyor. Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu aylarda bir çok önlem alınarak koronavirüse karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz ramazan bayramını yasaklar gölgesinde geçirirken yaklaşan kurban bayramında yasakların tekrar gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmış değil normalleşme süreci olduğumuz bugünlerde kurban bayramı ile birlikte yeni tanımaya başladığımız koronavirüsün kurban kesimi yapılacak bu dönemde soru işaretlerine neden oluyor.

Kurban kesme ibadetini yerine getireceğimiz bu bayramda müslümanlar için haram olmayan inek, koyun ve deve kurban edilebilecek. Kurbanlık son dönemde kasaplar aracılığıyla kesilmeye başlanan kurbanlıklar çoğu zaman hissedar olan kişilerce kendi kurbanlarının kesimleri gerçekleştiriliyor. Çiğ et ile oldukça fazla haşırneşir olunan bu durumda koronavirüs akıllara geliyor.

Başka şehirlerden getirilen kurbanlıklarda koronavirüs testi yapılıp yapılmadığı ve virüse rastlanıp rastlanılmadığı merak ediliyor.

Yetkililerden bu konuda cevap geldi. Tarım Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, Kurban Bayramı öncesi yaptığı açıklamada “Bugüne kadar daha çok kedi ve köpek ya da kürkü için yetiştirilen hayvanlarda Covid-19 etkeni tespit edildi. Bahsettiğimiz kurbanlık hayvanlarda; koyun, keçi, sığır, manda ve devede bugüne kadar Covid-19 etkeni henüz tespit edilmiş veya bildirilmiş vaka yok” dedi. (KamuAjans)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Kar sebebiyle 3 ilde onlarca küçükbaş telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyunlarını parçalanan çoban çılgına döndü!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

149 küçükbaş yangında telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar