Kuzu desteğinin adı “Sürü büyütme ve yenileme desteği” oldu

Beklenen kuzu ve oğlak desteği detayları bu haberde…
MELEK BULUT/ÖZEL HABER-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yerel seçimler öncesi küçükbaş hayvan yetiştiricilerine verdiği müjdenin detayları 20 Kasım 2019 tarihinde yayınlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları tebliğinde belli oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 Mart ayında Van’da gerçekleştirdiği mitingde “Önümüzdeki yıldan itibaren dişi kuzu ve oğlaklardan damızlık olarak sürüye katılan her bir hayvan için 100 TL destekleme ödemesi yapacağız.” bilgisini vermişti. Zor günler geçiren küçükbaş hayvan yetiştiricisinin merakla beklediği desteklemeyle ilgili detaylar belli oldu.
20 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları Tebliğinde 9. Madde de ifade edilen desteklemeden kimin, nasıl ve ne zaman faydalanabileceği ile ilgili bilgilere yer veriliyor.
Tebliğ’e göre sürü büyütme ve yenileme desteğinden faydalanabilmek için;
Öncelikle küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin bağlı bulundukları il birliğine kayıtlı olması, 2018 yılında anaç koyun keçi desteğini almış olması ve 2019 anaç koyun keçi desteklemesi için başvuru yapmış olması gerekmektedir.
Sürü büyütme ve yenileme desteği için 2019 anaç koyun ve keçi desteklemesi başvurusu yeterli sayılacak, yetiştiriciden ekstra bir başvuru talep edilmeyecektir.
Desteklemeden yararlanabilmek için bir diğer şart ise; 2019 yılında yapılan anaç koyun keçi destekleme başvurusundaki hayvan sayısının 2018 yılında alınan anaç koyun destekleme kapsamındaki hayvan sayısından fazla olması gerekliliğidir. Yani işletmede damızlık hayvan sayınızın artmış olması istenmektedir.
Bu artış ise 10/8/2017 – 10/8/2018 tarihleri arasında işletmede doğan ve kesime gitmeyip damızlık olarak kalan dişi hayvanlar esas alınarak belirlenecektir.
Örneğin; il koyun keçi birliğine üyesiniz. 2018 yılında 100 anaç koyun için destek aldınız. 2019 yılında ise 150 anaç koyun için 2 Kasım 2019 tarihine kadar destekleme başvurusu yaptınız. Sürü büyütme ve yenileme desteği için ayrı bir başvuru yapmanıza gerek yok. 2020 Ocak ve Şubat aylarında İl/ilçe tarım müdürlüklerinin anaç koyun keçi desteklemesi için işletmede yapacakları tespit çalışmaları sırasında eğer işletmenizde 10/8/2017 – 10/8/2018 tarihleri arasında doğan hayvanlar varsa bu desteklemeden yararlanmaya hak kazanmış olacaksınız.
Fakat hangi oranda destekleme alacağınız henüz belli değil. Desteklenecek hayvan sayısı bütçeyle doğru orantılı belirlenecek. Bütçe uygunsa yukarıda belirtilen şartlara haiz olan ve işletmenizde bulunan tüm hayvanlar için destek alabileceksiniz. Ama bütçe uygun değilse ne kadar hayvan için ne kadar destek alacağınıza Bakanlık karar verecek.

Kuzu desteğinin adı “Sürü büyütme ve yenileme desteği” oldu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir