Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Kuzu ihalesi Tarım İşleri’ni zarara uğrattı

Sayıştay raporuna göre TİGEM, 2021 yılında kendi yetiştirdiği 9 bin 750 kuzuyu satmak için dört kez ihaleye çıktı. TİGEM, dört ihalenin üçünde belirlenen fiyattan daha fazla teklif gelmesine rağmen “rekabet ortamı oluşmadığı” gerekçesiyle ihaleleri iptal etti ve kuzular kombinada daha ucuza kestirildi. Sayıştay, kurumun en az 3 milyon 227 bin lira zarara uğratıldığını saptadı.

Sayıştay raporuna göre; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), 2021 yılında kendi yetiştirdiği 9 bin 750 kuzuyu satmak için dört kez ihaleye çıktı. TİGEM, dört ihalenin üçünde belirlenen fiyattan daha fazla teklif gelmesine rağmen ‘rekabet ortamı oluşmadığı’ gerekçesiyle ihaleleri iptal etti ve kuzular kombinada daha ucuza kestirildi. Ancak bu sırada kuzuların bir bölümü öldü. Sayıştay, nakliye ve besleme giderleri de eklenince kurumun en az 3 milyon 227 bin lira zarara uğratıldığını saptadı.

TİGEM, ihaleye çıktığı kuzuların 9 bin 490’ını daha sonra daha ucuz bir fiyatla kombinada kestirdi. Bu sırada kuzuların bir bölümü öldü. Sayıştay, nakliye ve besleme giderleri de eklenince kurumun en az 3 milyon 227 bin lira zarara uğratıldığını saptadı.

Mevzuata aykırı gider
Sayıştay denetçileri ayrıca, TİGEM Genel Müdürlüğü ve işletmelerde faaliyet gösteren misafirhane ve dinlenme tesislerindeki ücretsiz konaklama nedeniyle gelir kayıpları yaşandığını ve giderlerin kurum bütçesinden karşılandığını da belirledi.

Raporda, 2021 yılında misafirhaneler ile eğitim ve dinlenme tesislerinin toplamda 2 milyon 137 bin 456 TL gelir elde ederken 15 milyon 326 bin 425 TL gider yaptığı, 13 milyon 188 bin 969 TL giderin ise bütçeden karşılandığı vurgulandı. Son 5 yılda mevzuata aykırı şekilde bütçeden karşılanan gider tutarının 46 milyon 253 bin 905 TL olduğu belirtildi.

Hastalık nedeniyle hayvanlar öldü
Raporun ‘Bulgu ve Öneriler’ kısmında ise TİGEM’de hayvan hastalıklarının ve bu hastalıklar nedeni ile ölen olan hayvan sayılarının yüksek olduğu saptaması yer aldı. Rapora göre TİGEM’in 2021 yılında net dönem zararı 116 milyon 570 bin 607 TL. (HalkTV)

Güncel

67 yaşındaki çoban intihar etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Meralarda 2023 yılı otlatma bedelleri belli oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Keçileri yanan çiftçiye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar