Kuzular, eksi 30 derecede soğuktan dondu

Çadırlarda barındırılan çok sayıda yeni doğan kuzunun etkili olan soğuk nedeniyle ve yetersiz beslenme nedeniyle telef oldu.

Muş’ta hayvan barınakları olmadığı için geçici olarak çadırdan kurdukları ahırda dondurucu soğuklar sonucu çok sayıda yeni doğan kuzularının telef olduğunu ifade eden besici Halise Serdüz, beldede yerleri olmadığı için dışında çadırdan ahır yaparak besicilik yapmak zorumda kaldıklarını söyledi.

Koyunla kuzuları eksi 30 derecede brandadan yaptığımız çadırda beslemek zorunda kaldıklarını dile getiren Besici Halise Serdüz şunları söyledi: “Hava çok soğuk olduğumdan dolay çok sayıda yeni doğan kuzlarımız telef oldu. Bizde bunun önüne geçmek için çadırın içine soba kurduk ve kuzuları getirip ısıtıyor ve daha sonra emzirmeye bırakıyoruz şu ana kadar yaklaşık 30 dan dan fazla kuzu öldü. Her sabah ahıra geldiğimde 4-5 kuzunun öldüğümü görüyorum bu şekilde devam ederse bütün kuzularımız telef olacak. Soğuklar yüzünden ölen kuzular çocuklar ve gençler tarafından köpeklere veriliyor.”

Eşinin hasta olduğu için kendisi besicilik yaparak 10 nüfussun geçimini sağlamaya çalıştığın ifade eden Serdüz, “Yetkililerden gerekli yardımın yapılmasını talep ediyorum” dedi. Orhan Değirmenci ise, “Devam eden dondurucu soğuklardan dolayı çadır ahırlarda çok sayıda kuzunun donarak telef olduğunu belirterek, çadırda kurduğumuz sobayla kuzuları ısıtıyoruz ancak bunun şu ana kadar olumlu netice alamadık. Halen her gün ahıra geldiğimizde 4-5 yeni doğan kuzunun öldüğünü görüyoruz” dedi. (Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir